Budynek dworca kolejowego w Grudziądzu zyska nowy wygląd

Budynek dworca kolejowego w Grudziądzu zyska nowy wygląd

09 sierpnia 2023 | Źródło: Budimex S.A.
PODZIEL SIĘ

Budimex podpisał umowę na modernizację zabytkowego dworca kolejowego w Grudziądzu. Zakres pracy, jakie wykona firma to m.in. wymiana fasady zewnętrznej z konstrukcją oraz stolarką, docieplenie budynku od zewnątrz oraz naprawa dachu, na którym zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne. Wartość kontraktu to 59,9 mln zł. Prace potrwają 20 miesięcy, a w ich trakcie mieszkańcy będą korzystać z dworca tymczasowego.

Wizualizacja: Budimex S.A.

 

Budimex przebuduje też i wyremontuje wnętrze z zachowaniem i odtworzeniem elementów historycznych, a sufit podwieszany z płyt pilśniowych zostanie zastąpiony płytami laminowanymi HPL. Renowacji zostanie poddana także metaloplastyka oraz - po uprzednim oczyszczeniu - kamienne okładziny.

Dworzec PKP Grudziądz został wybudowany w latach 1963-1965 wg projektu Zbigniewa Czekanowskiego i jest cennym przykładem powojennego modernizmu. Oddany do użytku z okazji 900-lecia Grudziądza, w roku 2021 został wpisany do rejestru zabytków.

 

Wizualizacja: Budimex S.A.

 

Zmodernizowany budynek zyska windę oraz pochylnie, a do dyspozycji pasażerów (na poziomie -1) zostaną oddane garaże oraz lokale usługowe. Na parterze znajdować
się będą m.in.: hol, poczekalnia, kasy, ogólnodostępne toalety, posterunek SOK oraz lokale handlowe.

- Usługi związane z obszarem budownictwa kolejowego mają dla nas ogromne znaczenie. W ostatnim czasie do użytku pasażerów oddaliśmy zmodernizowany zabytkowy Dworzec PKP w Białymstoku oraz we Włocławku. Zaawansowane prace trwają w Toruniu oraz – jednej z największych w Polsce inwestycji tego typu – Stacji Warszawa Zachodnia - mówi Jakub Nagraba, Dyrektor Budownictwa Ogólnego, Budimex.

 

Wizualizacja: Budimex S.A.