KŚ uruchomią więcej pociągów niż PR

KŚ uruchomią więcej pociągów niż PR

27 czerwca 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Adam Matusiewicz, marszałek województwa śląskiego zapowiedział na dzisiejszej konferencji, że spółka Koleje Śląskie przejmie od nowego rozkładu jazdy obsługę wszystkich połączeń w regionie.

Fot. Szymon Karkowski

Aktualnie większość połączeń w województwie obsługuje spółka Przewozy Regionalne. Na obsługę linii od nowego rozkładu jazdy 2012/2013 miał być rozpisany przetarg, ale zarząd województwa musiał się z niego wycofać. Wskazanie przed jego rozstrzygnięciem przyszłych przewoźników (ich listę potrzebowały PKP Polskie Linie Kolejowe) byłoby złamaniem prawa.

- PKP PLK oczekiwały przedstawienia projektów rozkładów jazdy oraz listy przewoźników. Było to niemożliwe w momencie, gdy przetarg nie jest rozstrzygnięty. W związku z tym marszałek Matusiewicz podjął decyzję, że w nowym rozkładzie obsługę linii przejmą Koleje Śląskie – mówi Witold Trólka, rzecznik urzędu marszałkowskiego.

Czy PR mają szansę wrócić do gry? Według Witolda Trólki nie ma takiej opcji. – Centrala spółki w Warszawie zapowiedziała likwidację śląskiego zakładu – dodaje rzecznik.

Według planów marszałka Adama Matusiewicza Koleje Śląskie świetnie się sprawdzą w obsłudze połączeń kolejowych w całym województwie. W tym roku po województwie jeździ około 500 pociągów a w przyszłym roku ma być o 100 więcej. Aktualnie pociągi PR wykonują pracę przewozową równą 8 mln pockm rocznie. W przyszłym roku ma się ona zwiększyć do 9,5 mln pockm.