Kolej próbuje sprzedać stadion Lecha

Kolej próbuje sprzedać stadion Lecha

18 lipca 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Były stadion piłkarski Lecha w Poznaniu nie ma szczęścia: teren dawnego boiska, mimo niezłej lokalizacji wciąż nie znalazł nabywców. Jego właściciel, PKP S.A. po raz kolejny wystawia go na sprzedaż.

Kolej próbuje sprzedać stadion Lecha
Fot. Towarzystwo Urbanistów Polskich

Były stadion „Kolejorza” zajmuje powierzchnię 4,44 ha i jest dziś zarośniętym placem z opuszczonymi i murowanymi boksami kas. Ma bezpośredni dostęp do ważnej komunikacyjnie ulicy 28 Czerwca (od ścisłego centrum dzieli go zaledwie pięć kilometrów) i blisko stąd do węzła autostradowego w Luboniu. PKP Nieruchomości próbują go sprzedać od 2008 roku. Obecnie oferta, przedstawiona przez Centralę PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Poznaniu mówi o działce o powierzchni 32342.00 mkw.

Dwudziestokondygnacyjny biurowiec
Działka jest zabudowana, lecz nieuzbrojona, jej zabudowę tworzą „elementy związane z dawnym stadionem sportowym, m.in. nasypy ziemne, na których występują pozostałości po trybunach”. Jak głosi oferta, teren nieruchomości częściowo jest utwardzony. Obecne tu dwa budynki WC i dwanaście budynków kasowych, przeznaczone są do rozbiórki.

Planów wykorzystania tego terenu było kilka – mówiono m.in. o zmodernizowaniu i przebudowaniu na cele sportowe, jako stadion żużlowy. Plan ten jednak upadł. Inna wersja – dla której PKP posiadają wizualizacje sporządzone w 2008 roku przez Towarzystwo Urbanistów Polskich – mówi o możliwości postawienia tu dwudziestokondygnacyjnego budynku, np. biurowca, lub obiektu handlowego.


Wizualizacja zagospodarowania terenu sporządzona w 2008 roku przez Towarzystwo Urbanistów Polskich

Jak mówi Piotr Kryszak, rzecznik Oddziału, w połowie maja tego roku PKP przeprowadziły przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż „prawa użytkowania wieczystego zabudowanej działki gruntu nr 4/21 o powierzchni 3,2342ha, obręb 0060 Dębiec wraz z prawem własności zabudowy”. Cenę wywoławczą nieruchomości określono na poziomie 14,1 mln zł zł plus podatek VAT, jednak nikt nie zgłosił się z ofertą - i przetarg pozostał nierozstrzygnięty.

Obecnie były stadion, bardziej brany pod uwagę jako działka do zagospodarowania, ponownie jest umieszczony wśród ofert Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP SA.

Historia stadionu
Stadion znajduje się w rozwidleniu torów kolejowych przy ul. 28 Czerwca 1956. Powstał we wrześniu 1934 r., jako boisko piłkarskie z czterema torami bieżni i trybunami ziemnymi, później wzbogaconymi o zadaszoną trybunę z miejscami siedzącymi. Krótko po oddaniu do użytku lechici wygrali na nim pierwszy mecz, schodząc z murawy z bilansem czterech zdobytych bramek, z których pierwszą strzelił Edmund Słomiak.

Po wojnie „Lech” powrócił na swój obiekt, na którym nawet na krótko w 1949 roku zainstalowano sztuczne oświetlenie w postaci 24 masztów drewnianych z reflektorami. Z czasem likwidacji uległy bieżnie, dzięki czemu pojemność trybun wzrosła do 22 tysięcy miejsc, postawiono szereg do dziś zachowanych kas i świetlicę z przychodnią sportowo – lekarską. Sportowa historia kończy się w 1980 roku, gdy drużyna „Kolejorza”, czyli Lecha Poznań, przeniosła się na nowy stadion przy ul. Bułgarskiej. Ostatni mecz na starym stadionie lechici rozegrali w 1996 roku. Po tym czasie obiekt został zdewastowany, rozkradziony i zarósł chwastami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł We Wronkach wykoleił się pociąg PKP Cargo We Wronkach wykoleił się pociąg PKP Cargo
Następny artykuł Budowa metra schodzi pod rondo ONZ Budowa metra schodzi pod rondo ONZ