Artystyczny koniec świata na Dw. Centralnym

Artystyczny koniec świata na Dw. Centralnym

21 grudnia 2012
PODZIEL SIĘ

PKP S.A. zachęca do spotkania w przestrzeni Dworca Centralnego (Galeria Open) w Warszawie na akcji happeningowo-społecznej pod hasłem Koniec Świata a zarazem Koniec Sztuki. Impreza odbędzie się dziś 21 grudnia o godz. 18:00. Ci, którzy nie dotrą na miejsce mogą dołączyć online.

Artystyczny koniec świata na Dw. Centralnym
Fot. Rafał Wilgusiak

W hali głównej dworca stanie rzeźba multimedialna opowiadająca o Końcu Sztuki. W zamontowanych telewizorach odtwarzane będą wypowiedzi około 100 znanych postaci i osobistości z Polski oraz z całego świata (Izraela, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Grecji), związanych pośrednio lub bezpośrednio z różnymi dziedzinami sztuki. Do kamery wypowiedzieli się m.in.: Krystyna Janda, Grzegorz Miecugow, Emilian Kamiński, Jacek Poniedziałek, Filip Bajon, Maciej Mazurek, Rafał Ziemkiewicz, Stefan Szczepłek i wielu innych. Wszyscy zostali zaproszeni na wernisaż, a wystawę otworzą m.in. Grzegorz Miecugow i Marek Przybylik.

Po odsłonięciu rzeźby nastąpi akcja: "Dołącz do nas. Wypowiedź się o końcu sztuki!" Powstanie stanowisko filmowe, gdzie każdy będzie mógł się wypowiedzieć na temat swojej wizji końca sztuki. To akcja dla wszystkich, którzy będą chcieli wyrazić swoją opinię na ten temat.

Sama rzeźba ma symboliczny kształt bramy, co w kontekście końca świata kojarzyć sie może z przejściem. Także miejsce instalacji nie jest bez znaczenia – dworzec też jest symboliczną przestrzenią. Nikt nie jest tu na stałe, ludzie w ciągłym ruchu udają się w dalszą drogę....

Projekt ma także wirtualny etap, czyli akcję "Wyraź się!". Każdy kto odwiedzi stronę www.koniecsztuki.pl może opowiedzieć czym jest dla niego sztuka, jak wspomina pierwsze doświadczenie z nią związane oraz czy możliwy jest jej koniec. Oprócz ankiety, uczestnicy akcji wysyłają swoje (nawet najbardziej szalone) wizje związane z końcem sztuki. Najlepsze z nich zostaną zaprezentowane na jubileuszowej V edycji Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuk w Żyrardowie w 2013 r. oraz na stronie internetowej akcji.

„Koniec Świata. Koniec Sztuki!” jest akcją, którą zorganizowała nieformalna grupa artystyczna End of Art. Impulsem do realizacji projektu stała się umowna data 21 grudnia 2012 – interpretowana według kalendarza Majów, jako ostatni dzień istnienia Świata.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Wrocław: operacja most nad Odrą Wrocław: operacja most nad Odrą
Następny artykuł Pękła szyna na odcinku Pruszków - Grodzisk Pękła szyna na odcinku Pruszków - Grodzisk