Niezłomni przeciw kradzieżom infrastruktury

Niezłomni przeciw kradzieżom infrastruktury

11 grudnia 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Prawie każdy z nas doświadczył dłużącego się oczekiwania na opóźniony pociąg. Częstym powodem tej niegodności są kradzieże i dewastacja infrastruktury, z której korzysta kolej. Aby temu zapobiec podejmowane są różne inicjatywy. Jedną z nich jest „Niezłomni - Ochrona Infrastruktury”.

Fot. Arch. SOK

Problem kradzieży i dewastacji infrastruktury w Polsce, to nie tylko problem firm odpowiedzialnych za jej utrzymanie, to przede wszystkim problem dla klientów, gdyż kradzieże i dewastacja, powodują przerwy w świadczeniu usług oraz doprowadzają do niebezpiecznych sytuacji, które w skrajnych przypadkach mogą przyczynić się do utraty zdrowia i życia.

Tysiące opóźnionych pociągów

Codziennie dochodzi do kradzieży i dewastacji urządzeń. Tylko z tego powodu w ubiegłym roku opóźnionych było ponad 8,3 tysiąca pociągów pasażerskich i 1,4 tysiąca towarowych. To oznacza, że ponad milion pasażerów i setki tysięcy ton towarów nie dotarły na miejsce o czasie. Przez kradzieże i dewastacje infrastruktury, traci nie tylko zarządca infrastruktury, ale przede wszystkim społeczeństwo i gospodarka. Złodzieje i wandale ryzykują swoim życiem i narażają na niebezpieczeństwo osoby postronne.

W pierwszej połowie 2013 roku doszło do 6 tysięcy przypadków kradzieży i dewastacji Infrastruktury telekomunikacyjnej, energetycznej i kolejowej. Odtworzenie strat, pochłonęło ponad 28 mln zł,

Straty w skali kraju na odbudowanie zniszczonej infrastruktury telekomunikacyjnej, energetycznej i kolejowej w pierwszej połowie 2013 r. to blisko 28 milionów złotych (z czego 7,2 mln dotyczy kolei). Natomiast w całym 2012 r. straty z tego tytułu wyniosły niemal 65 mln zł. Najgorzej jest w województwie śląskim, zaś najwyższy wzrost kradzieży odnotowano na Dolnym Śląsku.

Wspólne działania

W sprawie przeciwdziałania kradzieżom i dewastacji infrastruktury z inicjatywy trzech urzędów regulacyjnych: Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Urzędu Regulacji Energetyki i Urzędu Transportu Kolejowego podpisano specjalne memorandum. 29 października 2013 r. projekt łączący reprezentantów trzech sektorów technologicznych został włączony do katalogu działań realizowanych w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i zachowań aspołecznych pod nazwą „Razem bezpieczniej”.

Niezłomni - Ochrona Infrastruktury

Wczoraj, 10 grudnia Netia, Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej, Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyklingu, Orange Polska, Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej powołały dodatkowo Fundację "Niezłomni - Ochrona Infrastruktury", której celem będzie podjęcie i prowadzenie działań zmierzających do ograniczenia i przeciwdziałania kradzieży i dewastacji infrastruktury. Deklarację przystąpienia do Fundacji złożyli także przedstawiciele spółek z sektora kolejowego – sygnatariusze Memorandum przeciw kradzieżom i dewastacji infrastruktury.

Cele Fundacji

Zadaniem Fundacji będzie podniesienie świadomości i zwiększenie zaangażowania samorządowych i publicznych instytucji, przy ścisłej współpracy organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, w zwalczaniu zjawiska kradzieży i dewastacji infrastruktury. Fundacja stawia także za cel podniesienie świadomości i zwiększenie zaangażowania społeczeństwa przeciwko kradzieżom i dewastacjom newralgicznej infrastruktury technicznej. Memorandum i Fundacja zachęcają wszystkich zainteresowanych do podejmowania wspólnych działań w zakresie ochrony infrastruktury.

Najbliższe plany i zadania

Najważniejsze zadania i plany Fundacji to budowa i rozwój systemu rejestracji incydentów wspierającego organy ścigania oraz kampania informacyjna uświadamiająca negatywne skutki kradzieży infrastruktury.