Z Rady Nadzorczej PKP Cargo usunięto przedstawicieli załogi

Z Rady Nadzorczej PKP Cargo usunięto przedstawicieli załogi

29 września 2015 | Autor: AM | Źródło: PKP Cargo
PODZIEL SIĘ

W komunikacie giełdowym przesłanym we wtorek po południu PKP Cargo poinformowało, że Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy odwołało z Rady Nadzorczej spółki dwie osoby, które zasiadały tam jako przedstawiciele pracowników. Chodzi o Krzysztofa Czarnotę z FZZK i Marka Podskalnego z NSZZ "Solidarność".

Z Rady Nadzorczej PKP Cargo usunięto przedstawicieli załogi
Fot. PKP Cargo

Zarząd PKP Cargo poinformował, że 29 września 2015 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki ("NWZ") podjęło uchwały Nr 12/2015 oraz Nr 13/2015 w przedmiocie odwołania Krzysztofa Czarnoty oraz Marka Podskalnego ze składu Rady Nadzorczej. Uchwały weszły w życie z chwilą powzięcia.

Podczas obrad NWZ przewodniczący zgromadzenia poinformował, iż akcjonariusz, na żądanie którego 11 września 2015 r. wprowadzono do porządku obrad NWZ punkt dotyczący zmian w składzie Rady Nadzorczej spółki, jako uzasadnienie odwołania podał utratę zaufania w związku z konfliktem interesów ww. członków Rady Nadzorczej. Krzysztof Czarnota powiedział "Kurierowi Kolejowemu", że decyzję WZA będzie mógł skomentować po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia.

Podczas wtorkowego NWZA zmieniono także statut spółki, aby w RN w przyszłości nie mogli zasiadać działacze związkowi. W wypowiedzi dla PAP Piotr Ciżkowicz, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej PKP Cargo stwierdził, że model Rady Nadzorczej, w której gremium zasiadają funkcyjni działacze związkowi i jednocześnie negocjują z zarządem np. kwestie wynagrodzeń pracowniczych, ma w swojej specyfice dość oczywisty konflikt interesu, konflikt kompetencji i konflikt funkcji.

Nowy konkurs na wybranie przez załogę swoich przedstawicieli ma przebiegać według nowych reguł.

Krytyczne stanowisko zmian w Radzie opublikowała wieczorem Federacja Związków Zawodowych Pracowników PKP. „To pierwszy taki przypadek, tym dziwniejszy, że odwołani związkowcy mieli wieloletnie doświadczenie w pracach w Radzie Nadzorczej i bardzo dobre przygotowanie merytoryczne” - stwierdził w dokumencie Jan Przywoźny, wiceprzewodniczący zarządu Federacji.

Zdaniem FZZK wprowadzona we wtorek zmiana statutu PKP Cargo jest sprzeczna z prawem, bo §10 Paktu Gwarancji Pracowniczych dla zatrudnionych w PKP Cargo zapewnia przedstawicielom pracowników spółki trzy miejsca w Radzie Nadzorczej. Zmiany w statucie spółki unicestwiają partnerstwo i dialog społeczny. Według Federacji niedopuszczalne jest, aby właściciel w sposób jednostronny decydował, kto może być przedstawicielem pracowników.

Dodatkowo, art. 3 ustawy o związkach zawodowych wyraźnie mówi, że nikt nie może ponosić ujemnych następstw z powodu przynależności do związku zawodowego lub pozostawania poza nim albo wykonywania funkcji związkowej.