Andrzej Adamczyk oficjalnie desygnowany na ministra

Andrzej Adamczyk oficjalnie desygnowany na ministra

16 listopada 2015 | Autor: ARR, Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Dziś Andrzej Adamczyk, wieloletni poseł, członek i wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury został zaprzysiężony na stanowisko ministra infrastruktury i budownictwa w rządzie Beaty Szydło.

Fot. TVP INFO

Po tym, jak prezydent Andrzej Duda odbierze przysięgę od wszystkich ministrów, ok. godz. 14.00 ma się odbyć powitanie premier Beaty Szydło w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i spotkanie z ministrami. Ok. godz. 15.30 ministrowie udadzą się do swoich resortów. Sejm będzie miał teraz dwa tygodnie na udzielenie wotum zaufania dla nowego rządu.

O powołaniu Andrzeja Adamczyka na stanowisko szefa resortu infrastruktury i budownictwa Beata Szydło poinformowała 9 listopada.

Przypominamy, że w nowym rządzie nie będzie już Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, które zostało podzielone na dwa resorty: Ministerstwo Rozwoju, na czele którego stanie Mateusz Morawiecki oraz Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (odpowiedzialne również za kolej), które poprowadzi Andrzej Adamczyk.

Andrzej Adamczyk urodził się w 1959 roku w Krzeszowicach. W 1979 r. ukończył Zespół Szkół Budowlanych w Krzeszowicach. Od 2014 roku posiada wykształcenie wyższe ekonomiczne (licencjat) na kierunku rachunkowość i finanse w zarządzaniu - analiza finansowa przedsiębiorstw. Jest członkiem Małopolskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Od 2005 jest posłem na Sejm. W ubiegłej kadencji pełnił funkcję wiceprzewodniczącego sejmowej Komisji Infrastruktury bezpośrednio angażując się w problemy polskiej infrastruktury. Bliskie są mu kwestie związane z budownictwem oraz infrastrukturą kolejową.  W Sejmie RP aktywnie uczestniczył m.in. w pracach podkomisji ds. monitorowania wykorzystania funduszy Unii Europejskiej oraz podkomisji do spraw transportu lądowego.

Poseł Adamczyk wspólnie z ekspertami pracował na rzecz poprawy prawa budowlanego i to dzięki jego staraniom udało się wydłużyć czas ważności decyzji o pozwolenie na budowę z 2 do 3 lat. Odznaczał się również dużym zaangażowaniem podczas prac nad nowelizacją ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (tzw. specustawa drogowa).