Nowe pociągi X-Wagen dla Metra w Wiedniu

Nowe pociągi X-Wagen dla Metra w Wiedniu

20 września 2023 | Źródło: Siemens Mobility
PODZIEL SIĘ

44 sześciowagonowe pociągi metra zapewnią w przyszłości jeszcze wygodniejsze i łatwiejsze podróżowanie mieszkańcom Wiednia po całej stolicy Austrii, w tym na w pełni zautomatyzowanej linii U5.

 

Nowe pociągi X-Wagen dla Metra w Wiedniu
Fot. Siemens Mobility

 

Mieszkańcy Wiednia 39% swoich podróży odbywają za pośrednictwem transportu publicznego, a tendencja ta stale rośnie. Stanowi to duże wyzwanie dla sieci transportu publicznego, która składa się z 5 392 przystanków. 109 z tych przystanków to stacje metra połączone prawie 84 kilometrami torów metra. Pięć dodatkowych stacji ma zostać dodanych w 2026 r. wraz z otwarciem nowej linii U5 i przedłużeniem linii U2. Siemens otrzymał następnie zlecenie na dostawę 44 sześciowagonowych pociągów metra. Zamówienie obejmuje 24 lata konserwacji. "X-Wagen" jest w służbie pasażerskiej od czerwca 2023 roku.

Nowe pociągi metra "X -Wagen" są już trzecią generacją pociągów metra dostarczonych przez Siemensa w Wiedniu. Zastąpią one stare pociągi metra typu "Silberpfeil". Przejściowe pociągi bez barier są klimatyzowane, a przestrzeń pasażerska została zaprojektowana jako otwarta i jasna. Po raz pierwszy zainstalowano System Informacji Pasażerskiej Plus (PI+) z funkcją wyboru drzwi, aby zapewnić optymalny przepływ pasażerów. Pociągi będą stopniowo wprowadzane do eksploatacji w trybie konwencjonalnym na istniejących liniach U1 i U4, począwszy od 2023 roku. Na linii U5 pociągi będą obsługiwane bez maszynisty.