Pies-robot pomaga w inspekcji kolei

Pies-robot pomaga w inspekcji kolei

21 września 2023 | Źródło: https://bahnblogstelle.net / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Czworonożny robot pomaga w inspekcji pociągów. To, co brzmi futurystycznie, jest testowane przez Deutsche Bahn (DB) na terenie fabryki pociągów towarowych w Bischofsheim.

 

Pies-robot pomaga w inspekcji kolei
Fot. DB AG

Pomalowany na żółto robot, który wielu osobom przypomina psa, wyszedł z hali fabrycznej, obszedł wagon towarowy i zarejestrował swoją dokładną lokalizację za pomocą czujnika. W przyszłości maszyna, wyposażona w osiem kamer, będzie poruszać się autonomicznie po terenie fabryki.

"Spot", opracowany przez amerykańską firmę Boston Robotics, jest przeznaczony do "pracy w brudnych, niebezpiecznych obszarach", wyjaśnił Christian Henning, kierownik projektu w DB Systemtechnik. Na przykład, pies-robot wchodzi pod wagon i robi zdjęcia osi kół. Jest to przykład żmudnej pracy, którą urządzenie może przejąć od wykwalifikowanych pracowników, wyjaśnia Henning. 

Robot będzie testowany w Bischofsheim przez sześć tygodni. Dalsze testy planowane są na przyszły rok. Pies-robot ma na przykład kontrolować wagony z niebezpiecznymi towarami, które muszą być codziennie sprawdzane pod kątem wycieków. Może być również wykorzystywany w innych obszarach, takich jak inspekcja tuneli i metra.

Kolej wypożyczyła robota kroczącego od firmy specjalizującej się w autonomicznych inspekcjach przemysłowych.

Model ten był również wykorzystywany w innych obszarach. Na przykład po pożarze "Spot" poruszał się po zniszczonym kompleksie mieszkalnym w Nadrenii Północnej-Westfalii i robił zdjęcia w ruinach pożaru, które groziły zawaleniem. W porcie w Hamburgu elektroniczny czworonóg podobno sprawdzał most pod kątem uszkodzeń, badał teren i skanował budynki od wewnątrz.