Cyfryzacja dotarła na kolej

Cyfryzacja dotarła na kolej

14 listopada 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

PKP Polskie Linie Kolejowe wdrażają system transmisji danych GSM-R dla potrzeb prowadzenia ruchu kolejowego. Swoim zasięgiem obejmie on na początek 1500 km sieci kolejowej.

Cyfryzacja dotarła na kolej
Fot. Rafał Wilgusiak

Zmiana systemu łączności z analogowej na cyfrową, która rozpoczęła się na kolei, oznacza prawdziwą rewolucję. System GSM-R, który w przyszłości zastąpi obecnie stosowany system SHP, zapewnia łączność głosową między pracownikami odpowiadającymi za bezpieczeństwo i płynność ruchu – dyżurnymi, dyspozytorami, maszynistami czy obsługą techniczną – oraz służy do przekazywania informacji do lokomotyw, np. na temat maksymalnej dozwolonej prędkość na danym odcinku czy położenia innych pociągów na trasie. Drugą rolą GSM-R jest transmisja danych do Systemu Zarządzania Ruchem Kolejowym ETCS.

– Mówiąc krótko, GSM-R jest wydzieloną siecią komórkową działającą na terenie i na potrzeby kolei – stwierdza Grzegorz Wątkowski, naczelnik Wydziału Zarządzania Siecią GSM-R w PKP Polskich Liniach Kolejowych.

Program budowy kolejowej sieci transmisji danych GSM-R rozpoczął się wdrożeniem elementów jej systemu na odcinku magistrali E 30, między Bielawą Dolną a Legnicą. Powstały tam nie tylko maszty i nadajniki systemu, ale również infrastruktura centralna.

– Cały system można podzielić na dwa duże podsystemy. Pierwszy służy do pokrycia sygnałem radiowym, ze stacji bazowych, danych szlaków. Drugi sieciowy, scentralizowany ma zapewnić obsługę całego systemu – tłumaczy naczelnik zarządzający GSM-R.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze "Kuriera Kolejowego" (nr 22/3295). Do kupienia w naszym sklepie internetowym tutaj.