Reforma struktur PLK wymaga głębokiej analizy

Reforma struktur PLK wymaga głębokiej analizy

14 listopada 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W PKP Polskich Liniach Kolejowych trwa spór zbiorowy między związkami zawodowymi a zarządem spółki. Strony, po kolejnym spotkaniu, podtrzymały, że będą pracować nad porozumieniem (tzw. Protokołem 12). Najpierw jednak gruntownej analizie muszą zostać poddane skutki zmian wdrażanych przez zarząd spółki.

Reforma struktur PLK wymaga głębokiej analizy
Fot. Rafał Wilgusiak

Ustalono, że do końca pierwszego kwartału 2015 r. zostanie przeprowadzona analiza efektów wprowadzonych zmian w sekcjach. Pracodawca deklaruje, że w przypadku złych wyników i trudności organizacyjnych bierze pod uwagę zmiany w mapie sekcji - w tym ich zwiększenia. Jednocześnie dalszy plan redukcji (o 6 sekcji) nie wejdzie w życie.

Zmiany obejmą nie tylko strukturę organizacyjną. Optymalizacji będzie podlegał również czas pracy. Na początek, do końca listopada mają być znane wyniki chronometraży, które posłużą do ustalania normatywów dla czasów potrzebnych na wykonanie danych zadań w określonych warunkach techniczno-organizacyjnych.

Poza tym, na spotkaniu związkowcy zarzucili władzom spółki, że te nie respektują zapisów porozumienia partnerów społecznych i programu dobrowolnych odejść. Zarząd PLK temu zaprzecza. Spór ma rozstrzygnąć spotkanie prawników reprezentujących obie strony. 

Nierozstrzygniętych kwestii było znacznie więcej. Jednak zostaną one omówione na kolejnych spotkaniach. Dotyczą m.in. korekt w reorganizacji sekcji, gwarancji zatrudnienia, terminu wprowadzania kolejnych zmian oraz warunków pracy i płacy.