Polski Kongres ITS miejscem spotkań ekspertów inteligentnego transportu

Polski Kongres ITS miejscem spotkań ekspertów inteligentnego transportu

02 czerwca 2017 | Źródło: ITS Polska
PODZIEL SIĘ

Za nami dziesiąta jubileuszowa edycja Polskiego Kongresu ITS. W imprezie, zorganizowanej przez Stowarzyszenie ITS Polska wzięło udział blisko 350 osób z firm związanych z Inteligentnymi Systemami Transportu, organów rządowych, samorządowych, uczelni technicznych i prasy branżowej. Wśród uczestników Kongresu ponad 60% stanowili reprezentanci sektora samorządowego.

Polski Kongres ITS miejscem spotkań ekspertów inteligentnego transportu
Fot. Paulina Modelewska, ITS Przegląd

W ramach tegorocznej X edycji kongresu wygłoszono 43 prezentacje prac naukowych i badawczych, których wyniki mogą mieć zastosowanie w praktyce. Odbyły się także 3 dyskusje panelowe pt. „PIIT – Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji”, „Polityka, prawo, finanse”, „Projekty ITS w Polsce - Stan aktualny i wyzwania na przyszłość”. Omówiono też problematykę pomiarów ruchu, badań stanu dróg, innowacyjnych rozwiązań, standaryzacji i architektury ITS oraz równoważenia mobilności.

Uroczystego otwarcia kongresu dokonała wiceminister infrastruktury i budownictwa Justyna Skrzydło. – Na forum Unii Europejskiej i państw Grupy Wyszehradzkiej aktywnie działamy na rzecz rozwoju Inteligentnych Systemów Transportowych. Deklarujemy pełną współpracę z całą branżą ITS – mówiła wiceminister. Zaznaczyła, że Inteligentne Systemy Transportowe to stały element działań rządu w zakresie infrastruktury i mobilności. Przywołała szereg dokumentów strategicznych odnoszących się do tej idei tj. Strategię Rozwoju Transportu, Krajową Politykę Miejską, Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa, czy Program od papierowej do cyfrowej Polski.

Justyna Skrzydło wspomniała również, że Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wraz z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad pracują nad budową Krajowego Punktu Dostępowego do danych. Zadeklarowała ścisłą współpracę resortu i całego rządu na rzecz rozwoju nowoczesnych technologii w transporcie, także z sektorem komercyjnym. Podkreśliła przy tym kluczowe znaczenie harmonizacji działań państw członkowskich Unii Europejskiej. –  Korzystając z dostępnych instrumentów, wspieramy rozwój i wdrażanie nowoczesnych technologii wspomagających transport. Zakładamy, że jest to proces ewolucyjny oraz że należy zadbać o jego właściwą koordynację na szczeblu unijnym – dodała wiceminister.

Propozycja programowa tegorocznego Kongresu objęła szeroki wachlarz zastosowań ITS. Wśród tematów znalazły się zarówno zagadnienia popularne, wynikające z planów inwestycyjnych w Polsce, takich jak systemy zarządzania ruchem oraz poboru opłat na drogach krajowych, jak i budzące wciąż zainteresowanie zagadnienia takie, jak technologie stosowane w transporcie publicznym. Kontynuowano także dyskusję na temat kolejnictwa oraz zagadnień nowych na rynku ITS, takich jak zarządzanie popytem na transport w miastach.

Warto podkreślić, iż firmy uczestniczące w kongresie miały możliwość zaprezentowania swoich najnowszych rozwiązań nie tylko podczas wystąpień i paneli dyskusyjnych, ale również w specjalnie stworzonej przestrzeni wystawowej.

Zwieńczeniem dnia był finał VIII edycji konkursu Lider ITS oraz wieczorna jubileuszowa Gala X-lecia ITS Polska oraz Polskiego Kongresu ITS. Nagrody i wyróżnienia przyznano:

Najlepszy produkt-urządzenie zrealizowany przez firmy branży ITS:
Lider 2017: APM PRO Sp. Z O.O./Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku Białej/Synchrogop Sp. J.
Jury konkursu przyznało statuetkę LIDER ITS 2017 za dydaktyczno-badawczy Poligon ITS Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku – Białej.
Wyróżnienie: Sprint S.A.
za dostawę i montaż systemu ITS w ramach programu budżetowego ”Modernizacja i rozwój zintegrowanego systemu transportu zbiorowego w Olsztynie”.

Najlepsze praca badawczo-naukowa:
Lider 2017: mgr Paweł Gora
za pracę pt. ”Przybliżanie wyników symulacji komputerowej ruchu drogowego przy pomocy sieci neuronowych”.

Najlepsza praca dyplomowa absolwenta szkoły wyższej:
Lider 2017: mgr inż. Aleksander Jan Dębski

Jury przyznało statuetkę LIDER ITS 2017 Panu Aleksandrowi Dębskiemu za pracę dyplomową pt. „Koncepcja wykorzystania V2I do usprawnienia ruchu w ciągu koordynacyjnym sygnalizacji świetlnych”.

Szczególnym wydarzeniem wieczoru było uhonorowanie 5 podmiotów (Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Instytut Transportu Samochodowego, Wydział Transportu Politechniki Warszawskiej, Egis Projects Polska, Elektrotim), które przez 10 lat wspierały działalność Stowarzyszenia Inteligentne Systemy Transportowe ITS Polska oraz idę organizacji  wydarzenia, które na przestrzeni lat stało się najważniejszym wydarzeniem dla branży ITS w Polsce – Polskiego Kongresu ITS.