Transport miejski Warszawa: rozbudowa II linii metra priorytetem

Warszawa: rozbudowa II linii metra priorytetem

16 października 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Rozbudowa II linii metra w kierunku wschodnich i zachodnich obrzeży miasta, obejmująca wszystkie stacje, jak i horyzont czasowy sięgający 2022 r., pozostaje priorytetem dla miasta.

Warszawa: rozbudowa II linii metra priorytetem
Fot. Metro Warszawskie

- Od kilkunastu miesięcy osobiście nadzoruję kwestię środków, na jakie może liczyć Warszawa z kolejnego budżetu unijnego. Zapewnienie dofinansowania dla wariantu 3+3 potwierdziła już m.in. minister Elżbieta Bieńkowska – tych pieniędzy możemy być pewni i mamy zapewnione w budżecie środki na przygotowanie tych prac. O kolejnych pieniądzach rozmawiamy. – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. - Zakończenie budowy całej II linii podziemnej kolejki ma kluczowe znaczenie dla Warszawy i obiecuję, że dopilnuję, by warszawiacy mogli od 2022 r. podróżować dwoma pełnymi liniami metra.

Stołeczny ratusz złożył w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego zapotrzebowanie na środki potrzebne na dokończenie budowy całej II linii metra w wysokości 8 mld zł. Zapotrzebowanie to obejmuje dofinansowanie prac przy odcinkach, które powstaną w pierwszej kolejności (tzw. wariant 3+3, czyli po trzy stacje w kierunku Woli i Targówka), jak też budowę kolejnego etapu – ukończenia całej II linii metra od stacji techniczno-postojowej Mory do ostatniej stacji po praskiej stronie Wisły.

Z uwagi na to, że środki przekazane Warszawie mają pochodzić z budżetu UE na lata 2014-2020, zrealizowanie i rozliczenie całej inwestycji stołeczny samorząd planuje, zgodnie z zasadami prowadzenia i rozliczania projektów unijnych, do  2022 r. (zasada n+2, czyli możliwość realizacji i rozliczenia projektu do dwóch lat po zakończeniu perspektywy finansowej).

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Pesa i Lokkol Service wykonają serwisy spalinówek IC Pesa i Lokkol Service wykonają serwisy spalinówek IC
Następny artykuł Polska kolej potrzebuje innowacji Polska kolej potrzebuje innowacji