Przychody Talgo wzrosły do marca o 31,4%

Przychody Talgo wzrosły do marca o 31,4%

08 maja 2024 | Źródło: Talgo / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Talgo S.A., wiodąca firma w zakresie projektowania, produkcji i utrzymania lekkich pociągów dużych prędkości, odnotowała do marca przychody w wysokości 166,5 mln euro, co stanowi wzrost o 31,4% w porównaniu z wartością odnotowaną w tym samym okresie poprzedniego roku. Ten wzrost przychodów wynika głównie ze wzrostu działalności przemysłowej firmy, z projektami dla niemieckiego operatora kolejowego DB i duńskiego operatora kolejowego DSB, a także projektu bardzo szybkiej lokomotywy dla Renfe. Było to wspierane przez wzrost powtarzających się przychodów z usług serwisowych.

 

Przychody Talgo wzrosły do marca o 31,4%
Fot. Talgo

 

W pierwszym kwartale 2024 r. Talgo odnotowało EBITDA w wysokości 20,1 mln euro, z marżą na poziomie 12%. Liczba ta jest odpowiedzią na plan działań przemysłowych wdrożony w celu złagodzenia zakłóceń w łańcuchu dostaw i wpływu inflacji, a tym samym zmniejszenia ryzyka związanego z realizacją projektów.

Zysk netto wyniósł 10,4 mln EUR w pierwszych trzech miesiącach 2024 r., co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z 2,4 mln EUR w tym samym okresie poprzedniego roku.

W pierwszym kwartale 2024 r. działalność przemysłowa firmy odzwierciedlała oczekiwany wzrost, wraz ze wzrostem tempa produkcji realizowanych projektów. Spółka oczekuje, że trend ten utrzyma się przez cały rok.

Portfel zamówień i widoczność handlowa

Portfel zamówień Talgo wynosi ponad 4 miliardy euro, przy czym większość nowych zamówień to przedłużenia istniejących umów, takich jak DB i DSB, które zawierają klauzule indeksacyjne w celu złagodzenia potencjalnego ryzyka inflacji. Portfel zamówień jest również wspierany przez powtarzającą się działalność w zakresie usług serwisowych, przyczyniając się do wzrostu biznesu dzięki stabilnym kontraktom długoterminowym.

Od strony handlowej firma jest obecna na całym świecie, koncentrując się na rynkach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Wyróżnia się również doświadczeniem w segmencie dalekobieżnym, napędzanym przez najnowsze osiągnięcia technologiczne, takie jak większa efektywność energetyczna pociągów i większa dostępność, a wszystko to przy zachowaniu najwyższych standardów jakości i bezpieczeństwa.

Portfel zamówień, rekordowo wysoki, zapewnia doskonałą widoczność przychodów firmy i przyszłej działalności przemysłowej. Pozycjonuje również najnowocześniejszą technologię i know-how Talgo jako międzynarodowy punkt odniesienia w zakresie dekarbonizacji transportu pasażerskiego, ze szczególnym uwzględnieniem rynku europejskiego.

Perspektywy na 2024 r.

Solidność biznesu i dobre wyniki realizacji projektów potwierdzają perspektywę ustaloną na 2024 r., która uwzględnia wysoki poziom aktywności, a tym samym przychody rozpoznane w tym okresie, przy stabilnych marżach EBITDA na poziomie 11,5%.

Również w 2024 r. Talgo ustala prognozę inwestycji Capex w wysokości około 30 mln euro i stabilny dług finansowy netto w porównaniu z 2023 r., tj. około 3,0-krotność EBITDA, odzwierciedlając oczekiwane zapotrzebowanie na gotówkę w ramach projektów.

O Talgo

Talgo S.A. jest wiodącą firmą w zakresie projektowania, produkcji i konserwacji szybkich lekkich pociągów szynowych, obecną między innymi w Hiszpanii, Niemczech, Kazachstanie, Uzbekistanie, Arabii Saudyjskiej, Egipcie i Stanach Zjednoczonych. Spółka jest uznawana na całym świecie za swoją innowacyjność, unikalną i wyróżniającą się technologię oraz niezawodność. Talgo jest głównym dostawcą pociągów dużych i bardzo dużych prędkości dla Renfe oraz dostawcą pociągów w projekcie dużych prędkości dla linii kolejowej "Haramain" między Mekką a Medyną w Arabii Saudyjskiej. Talgo jest również producentem wybranym przez niemieckiego operatora Deutsche Bahn i duńskiego operatora DSB w celu dekarbonizacji mobilności za pomocą pociągów dalekobieżnych Talgo 230.