Eurostar wyznacza kurs na zrównoważony rozwój: 100% energii odnawialnej do 2030 r.

Eurostar wyznacza kurs na zrównoważony rozwój: 100% energii odnawialnej do 2030 r.

08 maja 2024 | Źródło: Eurostar / zukunftbahn / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Eurostar, sieć szybkich pociągów łączących Francję, Belgię, Holandię, Niemcy i Wielką Brytanię, ogłosiła swój cel, jakim jest przewiezienie 30 milionów pasażerów w sposób zrównoważony do 2030 roku i zmniejszenie emisji CO2 w tym procesie. W swoim pierwszym raporcie dotyczącym zrównoważonego rozwoju Eurostar koncentruje się na trzech głównych obszarach swojej strategii zrównoważonego rozwoju.

 

Eurostar wyznacza kurs na zrównoważony rozwój: 100% energii odnawialnej do 2030 r.
Fot. Eurostar

 

Eurostar dąży do zmniejszenia swojego wpływu na środowisko poprzez pozyskiwanie energii odnawialnej na potrzeby energetyczne i zmniejszenie zużycia energii. Na przykład w lutym 2024 r. Eurostar podpisał protokół ustaleń z Infrabel w celu zbadania możliwości instalacji nowatorskich projektów solarnych do zasilania pociągów.

Kolejnym filarem strategii zrównoważonego rozwoju Eurostar jest integracja gospodarki o obiegu zamkniętym w całym łańcuchu wartości, od początku do końca, w celu zminimalizowania ilości odpadów i bardziej efektywnego wykorzystania zasobów. Na przykład wszystkie posiłki na pokładzie są starannie przygotowywane z myślą o zrównoważonym pozyskiwaniu i przyjaznych dla środowiska opcjach. Wysiłki te zostały już nagrodzone, a Eurostar otrzymał trzy gwiazdki za catering pokładowy w konkursie Food Made Good Awards.

Eurostar planuje przyciągnąć więcej pasażerów do swojej niskoemisyjnej usługi poprzez dalszy rozwój "otwartych węzłów", aby połączyć usługi Eurostar z sieciami krajowymi lub lotami długodystansowymi, na przykład poprzez partnerstwo lotniczo-kolejowe z KLM.

Jednym z głównych celów Eurostar jest współpraca z partnerami i organami regulacyjnymi, aby do 2030 r. pociągi były w 100% zasilane energią odnawialną.

Prezes Eurostar, Gwendoline Cazenave, wyjaśnia: "Jest to celowo ambitny cel. Eurostar chce wykorzystać swoją markę i zaangażowanie do przyspieszenia zmian w branży".Eurostar niedawno dołączył do sojuszu RE100 z firmami, które zobowiązały się do pozyskiwania 100% energii ze źródeł odnawialnych.

Obecnie pociągi Eurostar w Holandii są zasilane w 100% energią wiatrową od 2017 r., a w Wielkiej Brytanii udział ten wynosi 40% od 2023 r. W Belgii w lutym 2024 r. podpisano protokół ustaleń z firmą Infrabel w celu zbadania możliwości instalacji nowych rodzajów projektów solarnych do zasilania pociągów.

Eurostar bierze na siebie odpowiedzialność za zmniejszenie własnych emisji i wpływu na środowisko, aby zapewnić, że każdy z pasażerów jest przewożony z możliwie najmniejszym wpływem na środowisko.