Europę czekają wielkie inwestycje w sieć TEN-T

Europę czekają wielkie inwestycje w sieć TEN-T

21 lutego 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Czy nowe rozporządzenia opublikowane w Dzienniku Urzędowym Komisji Europejskiej będą przełomem w finansowaniu infrastruktury transportowej w Europie? – na te inne pytania będą szukać odpowiedzi uczestnicy seminarium pt. „Nowa Transeuropejska Sieć Transportowa (TEN-T)dla gospodarki i społeczeństwa”, która odbędzie się za 25 lutego.

Europę czekają wielkie inwestycje w sieć TEN-T
Fot. PKD

Nowy instrument finansowy „Łącząc Europę” to na początek w perspektywie 2014-2020 kilka miliardów euro dla Polski. Ale po 2020 r. jego znaczenie wzrośnie a po wygaśnięciu funduszu spójności stanie się, obok krajowych środków budżetowych, istotnym źródłem finansowania inwestycji kolejowych w Polsce. 

Nowe rozporządzenia mają niemal rewolucyjny charakter. W pierwszym z nich wyznaczone zostały główne korytarze transportowe, których sprawne funkcjonowanie jest warunkiem integracji i rozwoju Unii Europejskiej. Poprzednia wersja rozporządzenia była połączeniem wytycznych dla „starych” członków Unii z wytycznymi dla nowych członków Unii od 2004 r. (w tym Polski) i nosiła znamiona tymczasowego dokumentu. Polska na mapach Unii została potraktowana dosyć skromne z przydziałem tylko głównych korytarzy transportowych pochodzących z porozumień międzynarodowych jeszcze z lat 90. ubiegłego wieku.

Nowa też jest w nowym rozporządzeniu struktura projektów korytarzy transportowych i map je przedstawiających. Po pierwsze zostały sporządzone mapy odrębne dla sieci pasażerskich i towarowych. Nie oznacza to całkowej odrębności tych sieci i pełnej dedykacji linii kolejowych dla określonego rodzaju ruchu a raczej o podkreślenie ich zasadniczego przeznaczenia.

Drugim novum jest podział sieci na dwie kategorie ważności. Pierwsza to sieć tzw. bazowa  o kluczowym znaczeniu dla spójności europejskiego systemu transportowego, druga kompleksowa czyli uzupełniająca sieć podstawową. W niej znalazła się np. polska linia kolejowa nr 25 łącząca Rzeszowszczyznę i Kieleckie poprzez Łódź z zachodnią Europą. Całość sieci transeuropejskiej ma być wybudowana lub zmodernizowana do 2030 r.    

Więcej informacji, także formie dyskusji panelowych, będzie można usłyszeć w trakcie seminarium pt. „Nowa Transeuropejska Sieć Transportowa (TEN-T) dla gospodarki i społeczeństwa”. Wydarzenie odbędzie się 25 lutego w Warszawie w Centrum Naukowo-Technicznym Instytutu Kolejnictwa  pod patronatem Kuriera Kolejowego.

Podczas seminarium zostaną przedstawione najnowsze unijne regulacje prawne dla nowoczesnej sieci transportowej w Europie i jej znaczenie dla rozwoju transportu i regionów. Współorganizatorami seminarium są m.in. UIC, CER oraz Komisja Europejska. Udział w seminarium zapowiedział wiceminister Zbigniew Klepacki z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Zgłoszenia udziału należy kierować na adres mailowy: event@sitk.org. Na stronie SITK można pobrać kartę uczestnictwa oraz program seminiarium

Udział jest bezpłatny po potwierdzeniu zgłoszenia.