KE zatwierdza mapę pomocy regionalnej 2014–2020

KE zatwierdza mapę pomocy regionalnej 2014–2020

21 lutego 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Komisja Europejska na mocy unijnych zasad pomocy państwa zatwierdziła mapę pomocy regionalnej dla Polski. Mapa ta określa, w których regionach możliwe jest przyznawanie pomocy na rzecz rozwoju regionalnego w latach 2014–2020.

KE zatwierdza mapę pomocy regionalnej 2014–2020
Fot. Komisja Europejska

Celem regionalnej pomocy rozwojowej dla przedsiębiorstw jest pobudzenie wzrostu gospodarczego i zwiększenie spójności jednolitego rynku.

- Nowa mapa pomocy regionalnej określa ramy wsparcia publicznego dla inwestycji produkcyjnych w Polsce w ciągu najbliższych siedmiu lat. Przyczyni się do rozwoju regionalnego, a jednocześnie zagwarantuje, że pieniądze podatników trafią tam, gdzie są najbardziej potrzebne - powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Joaquín Almunia, odpowiedzialny za politykę konkurencji.

Przyjęcie mapy pomocy regionalnej zagwarantuje ciągłość polityki regionalnej w Polsce. Mapa będzie obowiązywać w okresie od 1 lipca 2014 r. do 31 grudnia 2020 r. Obszary, których PKB na mieszkańca jest niższe niż 75 proc. średniej unijnej – zamieszkałe przez 86,3 proc. ludności Polski – nadal będą kwalifikować się do regionalnej pomocy inwestycyjnej o maksymalnej intensywności pomocy w granicach od 25 proc. do 50 proc. kwalifikowalnych kosztów odpowiednich projektów inwestycyjnych (mapa poniżej).

Natomiast województwo mazowieckie – w którym mieszka 13,7 proc. ludności Polski – będzie kwalifikować się do pomocy o maksymalnej intensywności od 10 proc. do 35 proc., gdyż jego PKB na mieszkańca przekracza już 75 proc. średniej unijnej, a z pomocy regionalnej powinny korzystać najmniej uprzywilejowane europejskie regiony.

Maksymalne intensywności pomocy stosują się do inwestycji dużych przedsiębiorstw – można je zwiększyć o 10 punktów procentowych w przypadku inwestycji średnich przedsiębiorstw i o 20 punktów procentowych w przypadku inwestycji małych przedsiębiorstw.

Warto przy tym zaznaczyć, że wśród priorytetowych działań władz wojewódzkich jest dofinansowanie modernizacji regionalnych układów kolejowych.