Anglicy pomogą nam wydać unijne euro na kolej?

Anglicy pomogą nam wydać unijne euro na kolej?

PODZIEL SIĘ

Wiceminister infrastruktury i rozwoju Zbigniew Klepacki podczas spotkania w Brytyjsko-Polskiej Izbie Handlowej zaprosił firmy brytyjskie z branży szynowej do współpracy przy realizacji programu modernizacji i rewitalizacji polskich kolei.

Anglicy pomogą nam wydać unijne euro na kolej?
Fot. Rafał Wilgusiak

Przedstawiając potencjał rozwoju kolei, wiceminister infrastruktury i rozwoju poinformował przedstawicieli brytyjskiego biznesu, że sieć kolejowa w Polsce jest dobrze rozwinięta, co sprawia, że jej gęstość jest większa niż wynosi średnia UE.

- Ambicją Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz głównego zarządcy infrastruktury, PKP Polskie Linie Kolejowe, jest wykorzystanie szans związanych z infrastrukturą liniową. W tym celu musi być przeprowadzony bezprecedensowy program modernizacji i rewitalizacji, który doprowadzi do poprawy warunków prowadzenia działalności w przewozach pasażerskich i towarowych – podkreślił. Dodał, że transport kolejowy w Polce stoi przed wielkim zadaniem wykorzystania unijnych środków na lata.

- W perspektywie budżetowej 2007-2013 z Programu Infrastruktura i Środowisko na transport kolejowy dostępne jest około 4,7 mld euro, przeznaczone na linie, tabor i dworce. Ponadto realizowane są inwestycje ze środków dostępnych w Regionalnych Programach Operacyjnych, w budżecie krajowym oraz ze środków własnych i PKP PLK. Zadania ujęte w „Wieloletnim programie inwestycji kolejowych do roku 2015” mają wartość ok. 36 mld zł. W 2014 roku PKP PLK planuje wydać na inwestycje liniowe około 7 mld zł – zaznaczył Zbigniew Klepacki.

Odnosząc się do perspektywy finansowej 2014 – 2020 wiceminister powiedział, że należy właściwie wykorzystać doświadczenia zdobyte w toku realizacji dotychczasowych projektów. PKP PLK rozpoczęła już intensywne przygotowania do realizacji nowych projektów. Zakres inwestycji obejmuje zarówno rewitalizacje linii kolejowych, jak również kompleksowe modernizacje infrastruktury kolejowej.

- Biorąc pod uwagę zakres planów inwestycyjnych, zachęcamy brytyjskich przedsiębiorców do zainteresowania się rozwinięciem działalności w Polsce. Ze strony administracji rządowej deklarujemy przychylność, licząc na to, że nawiązanie relacji biznesowych pomiędzy podmiotami działającymi w naszych krajach przyniesie obopólne korzyści – stwierdził wiceminister ds. kolejnictwa.

W spotkaniu z brytyjskimi i polskimi przedsiębiorcami z sektora kolejowego wziął udział lord Ian Livingston, brytyjski minister ds. handlu i inwestycji, który zapewnił, że firmy brytyjskie chciałyby uczestniczyć w „ambitnym programie rozwoju i rozbudowy kolei w Polsce, także przy wykorzystaniu funduszy unijnych”.