MIR chwali się na Discovery inwestycjami z POIiŚ

MIR chwali się na Discovery inwestycjami z POIiŚ

19 marca 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju we współpracy z Discovery Polska przygotowało serię dokumentalną „Polska: Operacja zmiana”. W cyklu 8 odcinków przedstawiono 16 inwestycji zrealizowanych dzięki unijnemu wsparciu z Programu Infrastruktura i Środowisko. Wśród nich jest m.in. rozbudowa bocznicy kolejowej w terminalu DCT Gdańsk i zakup tramwajów Pesy dla Warszawy.

MIR chwali się na Discovery inwestycjami z POIiŚ
Fot. Michał Wójcicki

W pierwszym odcinku cyklu twórcy wraz ze znanym dziennikarzem Łukaszem Grassem zabiorą nas na Górny Śląsk. Z lotu ptaka zobaczymy jedno z największych przedsięwzięć infrastrukturalnych w Polsce – imponujący Węzeł Sośnicki, łączący autostrady A4 i A1. Jest to największa inwestycja tego typu w całej Europie Środkowo- Wschodniej.

Następnie prezenter przemierzy całą Polskę, by dotrzeć do Gdańska, gdzie odwiedzi nowoczesny terminal kontenerowy DCT Gdańsk, stanowiący bramę do Europy Środkowej. W porcie Łukasz Grass spotka się z kapitanem jednego z największych statków towarowych na świecie. Na pokładzie kontenerowca, prowadzący program będzie pomagał przy pracach rozładunkowych. Odcinek wieńczy załadunek kontenera z zabawkami na statek, który następnie udaje się w długi rejs do Azji.

W drugim odcinku Łukasz Grass jedzie do Bydgoszczy, gdzie znajduje się jedna z największych fabryk pojazdów szynowych w Europie. Prowadzący przyjrzy się procesowi powstawania nowoczesnego tramwaju, produkowanego w bydgoskim  zakładzie. Samodzielnie zamontuje i pomaluje poszczególne elementy pojazdu oraz podda testom nowoczesne elementy jego wyposażenia. Następnie odwiedzi Warszawę, do której dzięki funduszom unijnym trafiają tramwaje, pochodzące z fabryki w Bydgoszczy. W stolicy dziennikarz odwiedzi jedną z najstarszych zajezdni tramwajowych, gdzie sprawdzi się, jako motorniczy. Znajdzie się także w centrum zarządzania ruchem, w którym najnowocześniejszy sprzęt koordynuje ruch szynowy stolicy.

W pozostałych odcinkach cyklu pokazany zostanie m.in. plac budowy gazoportu w Świnoujściu, największej tego typu inwestycji w Europie środkowo-wschodniej. Będzie można przyjrzeć się pracy superkomputera Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie, a także poznać najlepszych polskich inżynierów, lekarzy i naukowców. Na Politechnice w Poznaniu widz przyjrzy się pracy studentów pracujących nad robotami, które w przyszłości będą pomagały ludziom w akcjach ratowniczych. A wraz z inżynierami z Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej będzie można uczestniczyć w poszukiwaniu nadprzewodników – materiałów o niezwykłych właściwościach, które już niebawem zmienią oblicze energetyki, transportu i ochrony zdrowia.