Nowy kontrakt przyznany dla CAF przez miasto Oslo na dostawę jednostek dla metra

Nowy kontrakt przyznany dla CAF przez miasto Oslo na dostawę jednostek dla metra

09 maja 2024 | Źródło: CAF / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Sporveien, operator publicznego transportu miejskiego dla gminy Oslo, po raz kolejny zaufał CAF w zakresie dostaw pojazdów do obsługi systemu transportu miejskiego stolicy Norwegii. W tym przypadku umowa z CAF obejmuje dostawę 20 pociągów metra i odpowiadających im części zamiennych, z opcją zwiększenia liczby jednostek o maksymalnie 90 dodatkowych jednostek. Kontrakt bazowy przekracza wartość 150 milionów euro, która znacznie wzrośnie, jeśli klient zdecyduje się na wdrożenie ustalonych opcji. 

 

Nowy kontrakt przyznany dla CAF przez miasto Oslo na dostawę jednostek dla metra
Fot. CAF

 

Metro w Oslo, czyli T-Bane, jest jednym z najczęściej używanych środków transportu w mieście, z ponad 85 kilometrami torów, podzielonymi na 6 linii. Nowe jednostki M4000 dla metra będą pojazdami opartymi na platformie metra CAF o nazwie INNEO. Są to 3-wagonowe jednostki dwukierunkowe, z których każda będzie miała 3 podwójne drzwi po każdej stronie. Taka konstrukcja zapewni łatwy i szybki dostęp, optymalizując w ten sposób czas postoju na każdej ze stacji. 

Pociągi zostaną zaprojektowane do pracy w trudnych warunkach pogodowych panujących w norweskiej stolicy, w tym w śniegu i ekstremalnych temperaturach. Wszystkie wózki będą wózkami silnikowymi, co poprawi przyczepność i trakcję jednostki podczas pracy. Co więcej, pojazdy będą również wyposażone w akumulatory pokładowe, umożliwiające im dotarcie do następnej stacji w razie przypadkowej przerwy w dostawie prądu lub manewrowanie w zajezdni operatora, jeśli zajdzie taka potrzeba. Wszystkie powyższe elementy stanowią priorytet dla efektywnego zużycia energii w celu uzyskania zrównoważonego pojazdu. Wreszcie, pojazdy będą również przygotowane do pełnej automatyzacji autonomicznej jazdy GoA4, jeśli zajdzie taka potrzeba w przyszłości. 

Inwestycja ta stanowi część strategii operatora Sporveien, mającej na celu sprostanie przewidywanemu wzrostowi liczby pasażerów korzystających z jego usług w nadchodzących latach. Umożliwi to firmie osiągnięcie celu, jakim jest zwiększenie przepustowości transportu, jednocześnie przyczyniając się do osiągnięcia bezpieczniejszego, bardziej wydajnego i zrównoważonego transportu. 

Jest to trzeci kontrakt, który Grupa CAF otrzymała w ciągu ostatnich kilku lat dla miasta Oslo, po kontrakcie w 2022 roku na dostawę 183 elektrycznych autobusów przegubowych, które jeżdżą po ulicach Oslo od zeszłego roku, oraz kontrakcie na dostawę 87 tramwajów, które są obecnie w trakcie realizacji. Wszystko to potwierdza uznaną wiedzę CAF jako dostawcy najszerszej i najnowocześniejszej gamy bezemisyjnych rozwiązań transportu zbiorowego dla dzisiejszych miast.