Cztery łapy w podróży

Cztery łapy w podróży

15 lutego 2024 | Źródło: Urząd Transportu Kolejowego / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Jesteś szczęśliwym posiadaczem psa lub kota i kochasz podróże? Pociągiem możecie zwiedzać świat razem. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, zanim wyruszycie.

 

Fot. Kurier Kolejowy

 

W towarzystwie zwykle podróżuje się przyjemniej. Dotyczy to również wypraw z ukochanym zwierzakiem. Jeśli nie chcesz lub nie możesz zostawić go w domu, zabierz go ze sobą. Pamiętaj jednak o kilku zasadach.

Każdy przewoźnik kolejowy określa szczegółowe zasady przewożenia zwierząt. Zanim kupisz bilet na wybrane połączenie, koniecznie zajrzyj do jego regulaminu, żeby uniknąć przykrych niespodzianek.

Najważniejsze zasady, które spotkasz u wszystkich przewoźników:

  • Możesz podróżować z jednym zwierzęciem. Może to być tylko zwierzę domowe, czyli takie, które przebywa w domu i jest towarzyszem człowieka (np. pies, kot). Nie możesz przewozić pociągiem zwierząt hodowlanych.
  • Gdy przewoźnik dopuszcza odpłatny przewóz zwierząt, bilet musisz kupić wyłącznie dla psa (jeśli nie przewozisz go w transporterze). Zwykle kosztuje kilka-kilkanaście złotych (chociaż wielu przewoźników nie pobiera opłaty w ogóle).
  • Bezpłatnie przewieziesz zwierzaka, który podróżuje w zamykanym transporterze.
  • Pies przewodnik korzysta z ustawowej ulgi 95% (chociaż wielu przewoźników nie pobiera opłaty w ogóle).
  • Na żądanie kontrolera musisz okazać aktualną książeczkę szczepień psa. Pamiętaj, by pupil był zaszczepiony przeciw wściekliźnie.
  • Jeśli przewozisz dużego psa swobodnie (bez transportera), musi mieć założony kaganiec i smycz.
  • Na obecność psa w przedziale pociągu dalekobieżnego muszą zgodzić się pozostali pasażerowie (nie dotyczy przestrzeni wagonów bezprzedziałowych). Jeśli nie będą chcieli podróżować w jego towarzystwie, konduktor powinien znaleźć wam inne miejsce. Musicie opuścić pociąg, jeśli takiego miejsca nie będzie.
  • Pies nie może przebywać w wagonie gastronomicznym ani korzystać z siedzenia. Jeśli planujesz z nim podróż w wagonie sypialnym lub z miejscami do leżenia, musisz wykupić wszystkie miejsca w przedziale.
  • Jesteś odpowiedzialny za czystość i porządek – w razie wpadki musisz posprzątać po swoim zwierzaku.

Większość ograniczeń nie dotyczy psów przewodników osób niewidomych, psów asystujących osobom z niepełnosprawnością oraz psów służbowych. Jeśli widzisz obok siebie takiego psa, pamiętaj, by go bez pozwolenia właściciela nie zaczepiać – jest w pracy!