II dzień Weimarskiego Trójkąta Gospodarczego

II dzień Weimarskiego Trójkąta Gospodarczego

08 lutego 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska wzięła wczoraj udział w spotkaniach z delegacją z Niemiec podczas II dnia Weimarskiego Trójkąta Gospodarczego w Krakowie. Tematem rozmów był m.in. transport między Polską i Niemcami.

II dzień Weimarskiego Trójkąta Gospodarczego
Fot. MIR

Elżbieta Bieńkowska wzięła udział w spotkaniu z Sigmarem Gabrielem, wicekanclerzem oraz ministrem gospodarki i energii Niemiec. Dotyczyło ono m.in. planów wykorzystania nowej puli Funduszy Europejskich, a także współpracy polsko-niemieckiej w dziedzinie transportu. Tego samego dnia, wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel uczestniczyła w rozmowach z Ulrichem Grillo prezesem Federacji Przemysłu Niemieckiego oraz z Gabrielle Gauthey z Alcatel-Lucent.

Wicepremier przedstawiła efekty wdrażania środków unijnych na lata 2007-2013. - Utworzono ponad 300 tys. miejsc pracy. Wsparcie uzyskało ponad 25,4 tys. przedsiębiorstw. Unijne dofinansowanie zostało przyznane wielu przedsięwzięciom dotyczącym wdrażania nowych technologii, parkom naukowym i technologicznym, projektom badawczo-rozwojowym oraz mikro firmom – zaznaczyła wicepremier. Podczas spotkania poruszono również kwestie związane z nową perspektywą, w tym programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT) oraz współpracy obu krajów w dziedzinie transportu. Wicepremier oceniła ją pozytywnie, podkreślając, że istnieje dalsza potrzeba intensyfikacji współpracy w celu skrócenia czasu podróży kolejowych między naszymi krajami. 

W zakresie realizacji programów EWT, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju współpracuje z 3 wschodnimi landami niemieckimi (Saksonią, Brandenburgią i Meklemburgią-Pomorzem Przednim). Ponadto współpracujemy w dwóch programach transnarodowych i w programie międzyregionalnym - INTERREG IV C, który obejmuje cały obszar Polski i Niemiec. W latach 2014-2020 układ trzech programów na granicy zachodniej będzie utrzymany. Polska przejmie zarządzanie programem z Saksonią, zaś partnerzy niemieccy – współpracą z województwem lubuskim. Meklemburgia Pomorze Przednie nadal będzie Instytucją Zarządzającą dla programu z województwem zachodniopomorskim.

Fundusze Europejskie były również jednym z tematów rozmów wiceminister Iwony Wendel z prezesem Federacji Przemysłu Niemieckiego Ulrichem Grillo. Oprócz nich, dyskutowano o realizacji projektów w formule PPP – wiceszefowa resortu przedstawiła działania Platformy PPP, funkcjonującej w ramach Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju od 2011 r. oraz informacje o rozwoju projektów hybrydowych w Polsce obecnie i przyszłości. Natomiast w trakcie spotkania z Gabrielle Gauthey z Alcatel-Lucent, wiceminister omówiła założenia przyszłych programów operacyjnych, zwłaszcza w zakresie infrastruktury telekomunikacyjnej, sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu.