Wyprawa Tour de Baltica zakończona

Wyprawa Tour de Baltica zakończona

07 maja 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

O godzinie 12.19 pociąg BWE z Amsterdamu przywiózł na stację Warszawa Centralna uczestników wyprawy Tour de Baltica, którzy pięć dni spędzili w drodze. Sprawdzali jak koleje różnych państw traktują osoby z niepełnosprawnością.

Wyprawa Tour de Baltica zakończona
Fot. Adam Brzozowski

Czworo uczestników Tour de Baltica (Jolanta Tuz, Piotr Czarnota, Dariusz Magdij, Mirosław Pawłowski) to osoby z niepełnosprawnością poruszające się na wózkach. Pozostali (Przemysław Noworzyń, Wojciech Łydka, Ewa Jaśko, Robert Jaśko) pełnili rolę asystentów.

Podróż rozpoczęli w piątek 2 maja w Katowicach, skąd przejechali do Warszawy, a następnie wsiedli w pociąg do Moskwy. Okazuje się, że już na początku wyprawy napotkali trudności. W Moskwie nie było zarezerwowanych wcześniej biletów na pociąg do Sankt Petersburga.

115 godzin podróży

- Pracownica kolei nie słyszała o naszych biletach, chociaż mieliśmy rezerwację. Dopiero po interwencji pracowników PKP Intercity z Polski sprawa posunęła się do przodu i dostaliśmy potrzebne bilety na wieczorny pociąg – opowiadali uczestnicy wyprawy zaraz po wyjściu z pociągu w Warszawie.

Trasa wyprawy wiodła z Warszawy przez Moskwę, Sankt Petersburg, Helsinki, Kemi, Luleę, Sztokholm, Kopenhagę i Berlin do Warszawy. Podróżnicy w ciągu 115 godzin i 17 minut (na szczęście nie było opóźnień) pokonali ośmioma pociągami łącznie 5806 kilometrów, z czego w samych pociągach spędzili ponad 74 godziny. Jak wrażenia?

- Najgorsza była bezduszność pracowników kolei, którzy wykazali się typowym, urzędniczym podejściem do niepełnosprawności. Nigdzie nie chcieli zrobić ustępstw, pozwolić nam przejść krótszą drogą, tylko kierowali się regulaminami. Takie podejście jest niestety powszechne – opowiadali uczestnicy wyprawy. – Ale pod względem traktowania osób niepełnosprawnych wyróżnia się Skandynawia. Oni prezentują się lepiej na tle innych państw. Chociaż nie wszystko w Szwecji czy Finlandii jest idealne – dodali.

To już trzecia wyprawa

Podróżnicy już trzeci rok jeżdżą pociągami udowadniając, że życie z niepełnosprawnością wcale nie oznacza rezygnacji z podróżowania. Pierwszą wyprawą była Tour de Europe, przeprowadzona w 2012 r., w ramach której w ciągu 90 godzin uczestnicy przejechali pociągami przez 10 stolic europejskich trasą Warszawa – Bratysława – Praga – Wiedeń – Rzym – Amsterdam – Bruksela – Luksemburg – Paryż – Berlin – Warszawa. Drugą była wyprawa  Tour de Pologne - tym razem w ciągu 90 godzin przemierzyli wzdłuż i wszerz Polskę odwiedzając 16 miast wojewódzkich.

Honorowy patronat nad wyprawą objął Zbigniew Klepacki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. Wyprawa jest organizowana przez Związek Pracodawców Kolejowych przy współudziale PKP Intercity, Wars S.A., PKP Cargo i PKP PLK. "Kurier Kolejowy" był patronem medialnym tego wydarzenia.

Cała podróż była przez jej uczestników relacjonowana na Facebooku. Polecamy zapoznać się ze wpisami i zdjęciami  z podróży.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł MediaKreator: zgłoszenia do 30 maja MediaKreator: zgłoszenia do 30 maja
Następny artykuł Dzień otwarty w Kolejach Dolnośląskich Dzień otwarty w Kolejach Dolnośląskich