Regulacje Posłowie poparli odejście od dyktatu niskiej ceny w przetargach

Posłowie poparli odejście od dyktatu niskiej ceny w przetargach

01 kwietnia 2016 | Autor: RW | Źródło: Sejm RP
PODZIEL SIĘ

Wszystkie sejmowe kluby poselskie zagłosowały w czwartek za rządowym projektem nowelizacji Prawa zamówień publicznych, który m.in. odchodzi od ceny jako głównego kryterium.

Posłowie poparli odejście od dyktatu niskiej ceny w przetargach
Fot. Ryszard Jakimowicz

Projekt nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw stanowi pierwszy etap przekształcania systemu zamówień publicznych w silny instrument realizacji polityki gospodarczej i społecznej państwa. Nowe rozwiązania mają sprzyjać realizacji „Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” autorstwa wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego.

W dokumencie zapowiedziano: odejście od kryterium najniższej ceny w przetargach, uwzględnianie kosztów eksploatacji, ułatwienia dla małych i średnich przedsiębiorstw przez np. łatwiejsze udzielanie zamówień w częściach, uwzględnienie punktów za innowacyjność i klauzul społecznych, promocję stabilnych miejsc pracy, a także preferowanie rzetelnych dostawców.

Do projektu wprowadzono rozwiązania wdrażające dyrektywy 2014/24/UE i 2014/25/UE oraz włączono do niego regulacje, które nie są związane z wykonaniem przepisów unijnych.

Przewidziano uproszczenie i uelastycznienie procedur w zamówieniach publicznych, korzystne dla zamawiających i wykonawców, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorców. Zostanie to zrealizowane m.in. przez lepsze wykorzystanie negocjacji jako sposobu doprecyzowania warunków umów z wykonawcami w celu uzyskania usługi najlepiej odpowiadającej potrzebom zamawiającego oraz zmniejszenie obowiązków formalnych na etapie ubiegania się o udzielenie zamówienia.

W projekcie położono nacisk na promowanie i realne wykorzystywanie pozaekonomicznych celów zamówień publicznych. Są wśród nich takie kwestie jak: ochrona środowiska, integracja społeczna czy wspieranie innowacyjności.

Ustawodawca zaproponował również ustanowienie nowego instrumentu: partnerstwa innowacyjnego, wykorzystywanego do nabywania produktów i usług, które nie są jeszcze dostępne na rynku. Promowane będzie zatrudnianie na podstawie umowy o pracę i osób defaworyzowanych przez wprowadzenie szerokiej klauzuli społecznej dotyczącej np. niepełnosprawnych.

Projekt przewiduje też m.in. wprowadzenie od kwietnia 2018 r. obowiązkowej komunikacji elektronicznej między wykonawcą a zamawiającym. Ma ona dotyczyć najważniejszych dokumentów w postępowaniu. Przewidziano też sytuacje, kiedy zamawiający będzie mógł odstąpić od tego wymogu przy składaniu ofert.

Projekt po czwartkowym pierwszym czytaniu trafił do dalszych prac w Komisji Gospodarki i Rozwoju.