Wprowadzony nowy rozkład jazdy. Ruch pociągów odbywa się bez zakłóceń

Wprowadzony nowy rozkład jazdy. Ruch pociągów odbywa się bez zakłóceń

11 grudnia 2016 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Do godziny 15.00 na sieć kolejową wyjechało 1836 pociągów. Wszystkie trasy są przejezdne. Na największych dworcach pracują mobilni informatorzy i obsługa punktów InfoDworzec. Sieć kolejowa jest monitorowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Przez nową stację Łódź Fabryczna przejechało 36 pociągów. Pierwszy skład odjechał o godz. 6.00 do Krakowa Głównego - była to jedna z najdłuższych relacji. Podobne są do Białegostoku i Olsztyna. Ostatni pociąg z Łodzi Fabrycznej odjedzie dziś o godz. 22.22 do Skierniewic, a przyjedzie o 23.53 skład PKP IC z Białegostoku. 

Fot. PKP PLK

Coraz lepsze tory i stacje

Podróżni korzystają z nowego dworca Łódź Fabryczna. Obiekt zapewnia wygodne podróże z czterech peronów. W obsłudze pomagają windy i schody ruchome, monitory i tablice informacyjne. Na dworcu zatrzymają się wszystkie pociągi PKP Intercity kończące i rozpoczynające swój bieg w Łodzi. Stacja zostanie obsłużona w większości pojazdami Dart oraz Flirt3. Wyjątkiem będą składy kursujące na linii Łódź – Warszawa w godzinach szczytu, które z uwagi na duże zainteresowanie podróżnych, pojadą w zestawieniu wagonowym. W sumie na dworzec Łódź Fabryczna wjedzie 17, a odjedzie z niego 16 pociągów PKP Intercity. Jeden skład, w kierunku Olsztyna (IC Mazury), pojedzie zestawiony z dwóch jednostek Flirt3. 11 i 12 grudnia, w godzinach od 9:00 do 19:00 pomocy pasażerom, korzystającym z nowego dworca, udzielą informatorzy mobilni PKP Intercity.

PKP Polskie Linie Kolejowe w ostatnim roku zwiększyły prędkość na ponad 2,2 tys. km torów. Dzięki modernizacjom linii kolejowych pasażerowie od 11 grudnia podróżują szybciej i wygodniej na trasach z Warszawy do Jeleniej Góry, Kołobrzegu, Białegostoku oraz z Krakowa do Rzeszowa. Skróceniu ulegną także czasy przejazdu na trasach regionalnych. Krócej i szybciej pojadą pociągi z Katowic do Oświęcimia, z Wrocławia do Głogowa, z Warszawy do Tłuszcza, z Tarnowa do Rzeszowa.

Nowości w ofercie PKP Intercity 

W nowym rozkładzie jazdy PKP Intercity proponuje pasażerom 32 nowe pociągi kategorii ekonomicznej. Zyskują m.in. mieszkańcy Pomorza Środkowego (Kołobrzeg, Koszalin i Słupsk), którzy pojadą bezpośrednim pociągiem TLK Pobrzeże do Krakowa przez Warszawę. Kolejną nowością jest TLK Kociewie – skład kursujący z Gorzowa Wielkopolskiego do Trójmiasta przez Piłę. Dodatkowo do rozkładu powraca codzienny, całoroczny nocny pociąg z Trójmiasta do Zakopanego, z grupami wagonów do Przemyśla, Krynicy Zdroju i Zagórza (TLK Karpaty). W Bochni natomiast zatrzymuje się pociąg Pendolino, co dla miasta oznacza szybkie połączenie z Warszawą, Trójmiastem czy Rzeszowem. Nowoczesne pojazdy PKP Intercity pojadą w nowych relacjach. Pociągi Flirt3 będą kursowały na trasach m.in. Warszawa – Kraków przez Tomaszów Mazowiecki (IC Korczak) czy Kraków – Gdynia przez Łódź (IC Sukiennice). Wydłużone zostają również połączenia obsługiwane przez pojazdy Dart. Składy pojadą m.in. z Jeleniej Góry do Warszawy czy z Białegostoku do Łodzi.

Dla największych miast została utrzymana cykliczność i duża częstotliwość kursowania pociągów np. między Warszawą a Krakowem i Trójmiastem pociągi odjeżdżają co godzinę. Na niektórych trasach skrócił się czas przejazdu. Dzięki zakończonym pracom modernizacyjnym i wprowadzeniu nowego taboru z Warszawy do Wrocławia przez Łódź i Kalisz podróż pojazdami Dart trwała o około 30 minut krócej. Nawet o ponad 30 minut skróci się również czas przejazdu na trasie Przemyśl – Kraków.

Informacja dla pasażera

Informacje o zmianach w rozkładzie jazdy są dostępne na dworcach i w Internecie od 22 listopada. Trafiają do pasażerów także m.in. poprzez: zapowiedzi na dworcach i w pociągach, profile na FB, infolinię 19 757. Do dyspozycji pasażerów jest także nowa strona www.portalpasazera.pl oraz www.intercity.pl iwww.rozklad-pkp.pl . Poza tradycyjnymi punktami informacyjnymi, jak kasy czy centra obsługi klienta, podróżni otrzymują wsparcie mobilnych informatorów, którzy dyżurują na największych dworcach w Polsce. Pomoc można również uzyskać ze strony pracowników punktów InfoDworzec, zlokalizowanych na 10 największych dworcach w kraju.