Nowa siedziba Kolei Mazowieckich nadal nie gotowa

Nowa siedziba Kolei Mazowieckich nadal nie gotowa

15 grudnia 2017 | Autor: AB
PODZIEL SIĘ

Samorządowy przewoźnik od rozpoczęcia działalności w 2005 r. ma siedzibę w wynajmowanym od PKP S.A. budynku przy stacji Warszawa Wschodnia. Rok temu spółka miała przenieść się do kupionej za 22 mln zł zabytkowej kamienicy na Powiślu, ale ten plan się nie powiódł.

Fot. Adam Brzozowski

Budynek przy ul. Lubelskiej 26 (na zdjęciu poniżej) nie spełnia standardów współczesnych biur i jest zbyt ciasny dla rozwijającej się spółki. Aby zapewnić sobie godziwe biuro Koleje Mazowieckie kupiły od samorządu województwa zabytkową, pięciopiętrową kamienicę na Powiślu.

W połowie 2015 r. przewoźnik ogłosił przetarg na remont nieruchomości. W ramach inwestycji szacowanej na ok. 10 mln zł w obiekcie miały powstać biura oraz oszklona sala konferencyjna na tarasie. Stołeczne media informowały wówczas, że remont zakończy się w listopadzie 2016 r. i wtedy spółka rozpocznie przeprowadzkę. Minął kolejny rok, przewoźnik wciąż ma siedzibę na Pradze Północ, zaś z budynku przy ul. Solec nadal nie da się korzystać.

Dotychczasowa siedziba spółki przylega do stacji Warszawa Wschodnia.

Okazuje się, że Koleje Mazowieckie mają problemy z remontem. Najpierw zerwały umowę z poprzednim wykonawcą przebudowy, a niedawno miały trudność ze znalezieniem inwestora zastępczego dla projektu. Pierwsze postępowanie przetargowe w tej sprawie zostało unieważnione (jedna oferta miała błędy formalne, a druga była zbyt droga dla przewoźnika). Nowe postępowanie zakończyło się na początku grudnia – inwestorem zastępczym zostało Przedsiębiorstwo Usług Inwestycyjnych z Ciechanowa, którego oferta opiewała na 300 tys. zł.

Donata Nowakowska, rzecznik Kolei Mazowieckich informuje, że przebudowa budynku zostanie wznowiona w 2018 r. Inwestycja jest ukończona w 70 proc., czyli dokończenie remontu nie powinno długo potrwać .

Nie wiadomo czy po przeprowadzce spółki na Powiśle, budynek przy ul. Lubelskiej zostanie opuszczony. KM rozważają możliwość dalszego korzystania z jego pomieszczeń.