Ukrzaliznycia uruchamia nowy pociąg międzynarodowy, z Lwowa do Warszawy

Ukrzaliznycia uruchamia nowy pociąg międzynarodowy, z Lwowa do Warszawy

14 października 2023 | Źródło: Ukrzaliznycia / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Od 15 października 2023 r. Ukrzaliznycia uruchomi połączenie kolejowe między Lwowem a Warszawą. Po raz pierwszy od 18 lat pociągi zaczną kursować między tymi miastami. Trasa zostanie zorganizowana przez stację Rava-Ruska. Partnerem ukraińskiego przewoźnika po polskiej stronie będzie SKPL.

 

Ukrzaliznycia uruchamia nowy pociąg międzynarodowy, z Lwowa do Warszawy
Fot. Ukrzaliznycia

 

"Nieustannie pracujemy nad rozszerzeniem międzynarodowych kolejowych tras pasażerskich, aby Ukraińcy mogli łatwo podróżować za granicę i wracać do domu. Wdrożenie tego projektu, w tym uzgodnienie wszystkich szczegółów ze stroną polską i otwarcie punktu kontrolnego, zajęło nam ponad 6 miesięcy. Od teraz 10 kolejnych miejscowości Ukrainy będzie miało połączenia kolejowe z Warszawą i Lublinem" - powiedział Jewgen Liaszczenko, prezes zarządu JSC "Ukrzaliznycia".

Obecnie trasa będzie obsługiwana w formacie przesiadkowym na stacji Rava-Ruska w obwodzie lwowskim. Tutaj pasażerowie będą mogli wygodnie przesiąść się z pociągu o ukraińskim rozstawie szyn (1520 mm) do pociągu o europejskim rozstawie szyn (1435 mm) i odwrotnie.

Rozkład jazdy pociągów został zaprojektowany tak, aby obejmował nie tylko Lwów, ale także Iwano-Frankowsk, Stryj, Kołomyję, Kałusz, Morszyn, Bryuchowicze i Żółkiew z połączeniami kolejowymi do Warszawy i Lublina bez zbędnych przesiadek. Pasażerowie z innych miast Ukrainy będą mogli przesiąść się we Lwowie.

 

Fot. Kolejnajaslo / Kurier Kolejowy

 

Ponadto pasażerowie nie powinni martwić się o ewentualne opóźnienia, ponieważ transfer jest skoordynowany. Pociąg zawsze będzie czekał na wszystkich pasażerów!

Projekt został zrealizowany we współpracy z polskim przewoźnikiem kolejowym SKPL, którego tabor będzie obsługiwał połączenia z Warszawy do Rawy Ruskiej i z powrotem.

Ponadto, wraz z uruchomieniem tej trasy, ponownie otwieramy wcześniej nieaktywne przejście kolejowe, co otwiera przed nami nowe możliwości rozwoju naszej międzynarodowej sieci.

W aplikacji mobilnej Ukrzaliznytsia można znaleźć rozkłady jazdy i kupić bilety. Ponadto pasażerowie mogą kupić dwa bilety za pomocą jednego kliknięcia, korzystając z zapytania wyszukiwania z żądanego miasta na Ukrainie do Warszawy lub Lublina lub odwrotnie.

Ponadto bilety są dostępne w chatbotach i na stronie internetowej Ukrzaliznyci a także w międzynarodowych kasach biletowych na stacjach kolejowych.