Grono maszynistek KM wciąż się powiększa!

Grono maszynistek KM wciąż się powiększa!

29 lutego 2024 | Źródło: Koleje Mazowieckie
PODZIEL SIĘ

Światowe trendy pokazują, że coraz więcej kobiet decyduje się na zawody, które powszechnie kojarzą się z typowo męskimi profesjami. Tak też jest w Kolejach Mazowieckich, które zyskały kolejną maszynistkę – Weronikę Tworek. 29 lutego 2024 roku, po prawie dwóch latach od momentu rozpoczęcia szkolenia na licencję maszynisty, wyruszyła samodzielnie na szlak, prowadząc pociągi m.in. na trasie Warszawa – Sochaczew obsługiwane pojazdami EN57AKM i EN57AL KM. 

 

Fot. Koleje Mazowieckie
Weronika Tworek jest związana z koleją od 2019 roku. Wcześniej była kierownikiem pociągu KM. W 2022 roku wzięła udział w rekrutacji, w której dostała się na 17. edycję szkolenia na licencję maszynisty. Egzaminy uprawniające do wykonywania zawodu zdała na początku grudnia 2023 r. To już 6. kobieta w historii Spółki KM, która zdecydowała się na pracę za nastawnikiem.

- Właśnie jestem po pierwszej samodzielnej służbie. To był długo wyczekiwany dzień od momentu rozpoczęcia szkolenia i jeden z najważniejszych w całej mojej karierze zawodowej. Wcześniej znałam kolej z innej perspektywy. Byłam kierownikiem pociągu. Zawsze ciągnęło mnie, aby spróbować swoich sił za nastawnikiem, dlatego po 3 latach kolejarskiej służby na pokładach pociągów KM zdecydowałam się na zawodową zmianę. Bardzo się cieszę, że zaryzykowałam. Teraz spełniłam jedno ze swoich marzeń – mówi nowa maszynistka KM.

Pani Weronice oraz wszystkim nowym maszynistom życzymy bezpiecznych służb i, zgodnie z kolejarskim zwyczajem, samych zielonych świateł.