Transport miejski SKM partnerem Skrzyżowania Kultur

SKM partnerem Skrzyżowania Kultur

16 sierpnia 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Szybka Kolej Miejska jest partnerem dziewiątego Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowania Kultur, który odbędzie się w stolicy w ostatnim tygodniu września br.

SKM partnerem Skrzyżowania Kultur
Fot. Adam Brzozowski

Impreza  jest już wydarzeniem o randze międzynarodowej, rekomendowanym przez magazyn Songlines jako jedno z 25 najciekawszych wydarzeń muzyki świata. Organizatorem jest Stołeczna Estrada. Przegląd powstaje dzięki finansowemu wsparciu urzędu m. st. Warszawy.
Co roku gromadzi on kilkanaście tysięcy widzów, a dotąd wystąpiło na nim 170 artystów z 54 krajów. Tym razem przyjadą artyści z dziesięciu Wysp Świata.

- Dziś, gdy rodzi się tożsamość globalna, wyspy są mikrokosmosami indywidualnych kultur. Pozostają trudno dostępne, zachowują odrębne pomysły na życie artystyczne i społeczne. Każda z wysp wykształciła własne myślenie o dźwięku i głosie, zrodziła inne instrumenty, inne rytmy. W ich śpiewie, melodii i tańcu zapisana jest przeszłość małych społeczności. Przypominają, jak różnorodne formy przyjmuje ludzka kreacja, mówi  Maria Pomianowska, Dyrektor Artystyczna festiwalu.

W tym roku wystąpią artyści reprezentujący wyspy leżące na czterech kontynentach: od mroźnej Kanady, przez Irlandię, Włochy, i Tunezję po upalną Nową Zelandię.

Z północnoamerykańskich wysp przyjadą Inuitki - Charlotte Qamaniq i Kathleen  Merritt, wykonujące śpiew gardłowy. Inuici są potomkami ludów, które przybyły do Ameryki Północnej z Azji przez zamarzniętą cieśninę Beringa. Stworzyli szczególny typ śpiewu gardłowego: para wykonawców trzyma się za ramiona i balansuje w swoistym tańcu. Wokaliści naśladują naturę: płacz zwierząt, śpiew ptaków, odgłosy codziennego życia. Gdy śpiewają, oddychają permanentnie. Kto chce się tego nauczyć, będzie miał szansę podczas warsztatów.

Europę reprezentować będzie dwóch muzyków. Z Sycylii pochodzi Carmelo Salemi, mistrz gry na friscalettu, antycznym flecie pasterskim. W 2002 roku nagrał debiutancką płytę „Hybla”. Uczestników warsztatów będzie uczył m.in. tradycyjnych melodii sycylijskich.
Irlandczyk John Joe Kelly jest specjalistą od gry na bodhránie – bębnie obręczowym, szczególnie popularnym wśród wykonawców muzyki celtyckiej.

Z tunezyjskiej wyspy Dżerba pochodzi Sofien Zaïdi, wszechstronnie utalentowany muzyk i wokalista grający na lutni arabskiej, instrumentach perkusyjnych i śpiewający pieśni sufickie. Od 10 lat koncertuje i nagrywa płyty. W Warszawie poprowadzi warsztaty gry na bendirze, bębnie obręczowym wywodzącym się z Afryki Północnej.

Z Nowej Zelandii przyjadą Kemara Kennedy i Laurence Kershaw – tancerze haka, tradycyjnego tańca Maorysów. Taniec spopularyzowała nowozelandzka drużyna rugby, która zawsze wykonuje go przed meczem.

Szczegółowe informacje są na stronie www.festival.warszawa.pl