Opublikowano Białą Księgę prywatyzacji PKP Cargo

Opublikowano Białą Księgę prywatyzacji PKP Cargo

07 marca 2014
PODZIEL SIĘ

W związku z kontrowersjami wokół wprowadzenia na giełdę spółki PKP Cargo, opublikowano Białą Księgę, która przedstawia szczegóły procesu IPO oraz wyniki audytu PwC Polska.

Opublikowano Białą Księgę prywatyzacji PKP Cargo
Fot. Adam Brzozowski

Biała Księga zawiera syntetyczny opis przebiegu prywatyzacji PKP Cargo w trybie pierwszej oferty publicznej. Przebieg procesu przedstawiono w porządku chronologicznym, kładąc nacisk na szczegółową charakterystykę założeń transakcji oraz istotnych zdarzeń i czynności podjętych w toku jej realizacji. Istotnym elementem Białej Księgi jest opis uwarunkowań prawnych i ekonomicznych leżących u podstaw prywatyzacji apółki, w szczególności wynikających z sytuacji PKP S.A. jako większościowego akcjonariusza PKP Cargo, w tym obowiązków nałożonych na PKP S.A. przez ustawy.

Biała Księga prywatyzacji PKP Cargo

Biała Księga zawiera również analizę sytuacji ekonomicznej, w tym koniunktury na rynkach kapitałowych w Polsce i na świecie w czasie trwania procesu oferty publicznej akcji PKP Cargo, która to sytuacja miała niebagatelne znaczenie dla przebiegu i możliwości finalizacji transakcji. Dodatkowo, w dokumencie umieszczono charakterystykę rynku kapitałowego w Polsce wraz z opisem sposobu przeprowadzania tego typu transakcji, nie pomijając informacji o innych przeprowadzonych w Polsce prywatyzacjach w trybie oferty publicznej oraz doświadczeniach PKP S.A. w zakresie prywatyzacji spółek z Grupy PKP. Jednocześnie przeprowadzono analizę porównawczą pierwszej oferty publicznej akcji Spółki z innymi tego typu transakcjami.

Niezależnie od powstania Białej Księgi, PKP S.A. zwróciło się do PwC Polska Sp. z o.o. o przeprowadzenie audytu procesu prywatyzacji PKP Cargo. Wyniki tego audytu zawarte zostały w sporządzonym przez PwC Polska Sp. z o.o. raporcie pt. „Analiza wybranych aspektów procesu pierwszej oferty publicznej PKP Cargo”, którego podsumowanie zamieszczone zostało w Białej Księdze. Audytorzy przeanalizowali poszczególne etapy procesu, w tym m.in., organizację procesu IPO, ustalenie Ceny Sprzedaży i alokację Akcji Oferowanych. Raport potwierdza, że oferta publiczna akcji Spółki została przeprowadzona w sposób zgodny z Prospektem emisyjnym Spółki i w zgodzie ze standardami rynkowymi.

Uzupełnienie Białej Księgi stanowi opis działalności spółki, przedstawiony szczegółowo w załączniku. Opis ten nakreśla sytuację w PKP Cargo przed debiutem na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.