Spotkanie miłośników „wiedenki” w 169. rocznicę linii

Spotkanie miłośników „wiedenki” w 169. rocznicę linii

31 maja 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

14 czerwca na spacer po Powązkach zaprasza Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei. Później warto odwiedzić parowozownię w Skierniewicach.

Spotkanie miłośników „wiedenki” w 169. rocznicę linii
Fot. Arch. PSMK

„Powązki to jakby żałosne streszczenie Stolicy. Gdyby wstali ci, co tutaj leżą, byłaby to historia bytowania Warszawy w ciągu półtora wieku” - tak Aleksander Janowski w latach trzydziestych ubiegłego stulecia napisał w „Cudach Polski” o zakątku, który na krańcu Warszawy, hałaśliwej, ruchliwej stoi (…).

Gdy pozna się dokładniej historię tego miejsca, przemierzy cmentarne alejki po wielokroć, można też śmiało napisać, że Stare Powązki to miejsce, gdzie i historia kolei znalazła należne sobie upamiętnienie. Tu bowiem spoczęli najznamienitsi ze znakomitych, którzy wytyczali i budowali drogi żelazne, projektowali i konstruowali maszyny parowe, wznosili dworce i stawiali wiadukty, badali i wyznaczali drogi myśli technicznej w kolejnictwie.  

Do tych najznamienitszych zaliczyć na pewno należy Stanisława Wysockiego (1805-1868) – projektanta i budowniczego Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Przy jego mogile od 1985 r. – zawsze 14 czerwca – spotykają się miłośnicy kolejnictwa, kolejarze, mieszkańcy Warszawy. W dniu kolejnych rocznic oddania do eksploatacji pierwszego odcinka Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, czcząc pamięć pioniera kolejnictwa polskiego, pragną oddać cześć tym wszystkim, którzy służyli kolei, często z dala od ziemi ojczystej, ale spoczęli na cmentarzu, będącym pomnikiem naszej historii i kultury, nekropolią narodową – jak powiedział Jerzy Waldorff – drugą w dostojeństwie po Wawelu.

Od 1987 r. organizatorem spotkań jest Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei. Od lat kilkunastu po chwili refleksji, krótkiej modlitwie, złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy na grobie Stanisława Wysockiego członkowie PSMK zapraszają na wędrówkę szlakiem grobów kolejarzy. Podobnie będzie w bieżącym roku. Spacer poprowadzi tradycyjnie Marek Moczulski, współautor folderów „Pamiętamy” (2010, 2012) oraz książek „Stacya Stare Powązki” (2011) i „Stanisław Wysocki – pionier kolejnictwa polskiego” (2013). 

Zbiórka przy bramie św. Honoraty o godzinie 10.00, oczywiście 14 czerwca (sobota).

Na drugą część okolicznościowego spotkania w dniu 169. rocznicy oddania do eksploatacji pierwszego odcinka Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei zaprasza do Skierniewic. Wieczór autorski Marka Moczulskiego będzie niejako dopełnieniem przedpołudniowego spaceru.

Parowozownia Skierniewice, ul. Łowicka 1, godzina 18.00.