Sześć lokomotyw paraduje w Międzychodzie

Sześć lokomotyw paraduje w Międzychodzie

16 sierpnia 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Aż tyle rozmaitych lokomotyw od lat nie było widzianych na międzychodzkim węźle kolejowym od lat. Największą gwiazdą imprezy jest ponad 60-letni parowóz Ol49-69 z Wolsztyna, który przyciągnął na Pojezierze Międzychodzko-Sierakowskie skład pięciu wagonów pasażerskich retro (pociąg Farmer).

Sześć lokomotyw paraduje w Międzychodzie
Fot. Instytut Rozwoju i Promocji Kolei

Trochę młodsze lokomotywy, które także biorą udział w II Paradzie Lokomotyw to SU45-089 oraz SP32 z lokomotywowni w Krzyżu, które przyjechały do Międzychodu ze składem wagonów piętrowych 2 klasy (Pojezierze).

Najnowocześniejszą lokomotywą w ramach imprezy jest Traxx BR285, dobrze znany mieszkańcom Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego z cotygodniowych kursów pociągu Rybak z Poznania.

Inną nowoczesną jednostką jest zmodernizowana lokomotywa SM42 - w wersji 6Dg. Ciekawym uzupełnieniem taboru kolejowego, który odwiedził stację Miedzychód jest standardowa lokomotywa SM42, która przybyła na imprezę ze składem historycznych wagonów towarowych.

Na dworcu w Międzychodzie zameldowały się także zabytkowe autobusy: Jelcz RTO (Sielawa z Poznania) oraz Autosan H9 (Drwal z Gorzowa Wielkopolskiego).

Kto nie przyjechał do Międzychodu, powinien żałować. W II Paradzie Lokomotyw lokomotywy wystawiają Przewozy Regionalne, PKP Cargo, Lotos Kolej oraz MajkolTrans. Wszystkie ich lokomotywy i wagony można dziś obejrzeć od środka.

Firma Lotos Kolej przygotowała smaczne niespodzianki dla milusińskich, a samorządy z Międzychodu i Sierakowa program artystyczny na przygotowanej na placu dworcowym scenie.

Organizatorem imprezy jest Instytut Rozwoju i Promocji Kolei z Poznania przy wsparciu samorządów: lokalnych z Międzychodu i Sierakowa, a także Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Technicznego wsparcia przy organizacji imprezy udzielił Oddział Spółki PKP PLK w Zielonej Górze.