Regulacje WSA: PLK jednak naruszyła przepisy ds. bezpieczeństwa

WSA: PLK jednak naruszyła przepisy ds. bezpieczeństwa

26 listopada 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę PKP PLK na decyzję Prezesa UTK stwierdzającą naruszenie przepisów w zakresie bezpieczeństwa ruchu kolejowego na linii kolejowej nr 156 Bukowo-Jaworzno Szczakowa.

WSA: PLK jednak naruszyła przepisy ds. bezpieczeństwa
Fot. Agnieszka Jurewicz

W dniu 21 listopada 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozpoznał sprawę ze skargi PKP Polskich Linii Kolejowych na decyzję Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego z 12 marca 2014 r. Utrzymał w mocy własną decyzję z 23 stycznia 2014 r. w sprawie stwierdzenia naruszenia przez PKP PLK przepisów dotyczących obowiązków zarządcy infrastruktury kolejowej w zakresie bezpieczeństwa ruchu kolejowego na linii kolejowej nr 156 Bukowno – Jaworzno Szczakowa oraz nakazania usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości w określonym terminie.

WSA w Warszawie oddalił skargę PKP PLK jako niezasadną.

W ustnych motywach rozstrzygnięcia Sąd podzielił stanowisko Prezesa UTK, że PKP PLK dopuściła się naruszenia przepisów dotyczących obowiązków zarządcy infrastruktury kolejowej w zakresie bezpieczeństwa transportu kolejowego na ww. linii. W ocenie WSA na byt prawny decyzji Prezesa UTK w przedmiocie stwierdzenia naruszenia obowiązków zarządcy infrastruktury nie może mieć wpływu wcześniejsza decyzja Prezesa UTK w przedmiocie wprowadzenia ograniczeń eksploatacyjnych. Samo ograniczenie eksploatacji nawet poprzez całkowite wstrzymanie ruchu pociągów na linii kolejowej, nie usuwa stwierdzonych nieprawidłowości w sferze obowiązków zarządcy, dotyczących utrzymania prawidłowego stanu technicznego linii kolejowej. Dopóty bowiem zarządca nie przeprowadzi właściwych działań naprawczych celem przywrócenia właściwych parametrów technicznych linii, dopóki przedmiot postępowania w sprawie stwierdzenia naruszenia przepisów istnieje, ponieważ zarządca w dalszym ciągu uchybia ciążącym na nim z mocy prawa obowiązkom w tym zakresie.

Wyrok WSA w Warszawie nie jest prawomocny.