Zmiany w statucie istotne dla pracowników PKP Cargo

Zmiany w statucie istotne dla pracowników PKP Cargo

18 września 2015 | Autor: AM | Źródło: PKP Cargo
PODZIEL SIĘ

W ostatni wtorek września w PKP Cargo może dojść do ograniczenia roli przedstawicieli załogi w radzie nadzorczej i zarządzie spółki. Przewidują to projekty uchwał, które akcjonariusze mając przyjąć podczas WZA  zwołanego na 29 września.

Zmiany w statucie istotne dla pracowników PKP Cargo
Fot. PKP Cargo

WZA zwołano praktycznie tylko w sprawie zatwierdzenia zmian w statucie oraz podjęcia uchwał w sprawie zmian w składzie rady nadzorczej PKP Cargo. W środe wieczorem, 16 września spółka opublikowała trzeci już w czasie siedmiu dni komunikat o  zmianach w statucie, w części dotyczącej obowiązków przedstawicieli załogi w radzie nadzorczej i zarządzie. Pracownicy PKP Cargo mają prawo do trzech członków w radzie nadzorczej i jednego w zarządzie spółki.

Według  najnowszej wersji uchwał  pojawiła się propozycja wprowadzenia zapisu, że członek zarządu i członek rady nadzorczej PKP Cargo nie może jednocześnie pełnić funkcji z wyboru lub zasiadać w organach zakładowej, ponadzakładowej lub ogólnokrajowej organizacji związkowej, federacji związków zawodowych lub konfederacji związków zawodowych.

Wśród proponowanych zmiana jest też taka, aby w razie odwołania członka rady nadzorczej powołanego przez pracowników,  do czasu uzupełnienia liczby członków wybieranych przez pracowników, uchwały rady były ważne. Wystarczy, aby w skład rady nadzorczej wchodziło co najmniej pięciu członków. Obecnie rada PKP Cargo liczy 11 osób, zatem warunek ten byłby spełniony, nawet gdyby zabrakło połowy osób. Wcześniej już pojawił się zapis, że brak przedstawiciela załogi w zarządzie nie jest przeszkodą w działaniu zarządu.

Mirosław Kuk, rzecznik prasowy PKP Cargo, stwierdził, że pytania o motywy zmian należy kierować do akcjonariusza, który takie projekty złożył. Nie ujawnił jednak, kto nim jest. Zapewnił, że zmiany treści w uchwałach zaprezentowanych akcjonariuszom w ogłoszeniu o zwołaniu walnego opublikowanym 2 września nie dają podstaw do przesuwania terminu WZA.

- Zgodnie z Art. 401 § 4  KSH akcjonariusz lub akcjonariusze spółki publicznej reprezentujący co najmniej jedną dwudziestą kapitału zakładowego mogą przed terminem walnego zgromadzenia zgłaszać spółce na piśmie lub przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej projekty uchwał dotyczące spraw wprowadzonych do porządku obrad walnego zgromadzenia lub spraw, które mają zostać wprowadzone do porządku obrad. Spółka niezwłocznie ogłasza projekty uchwał na stronie internetowej oraz raportem bieżącym  – wyjaśnił rzecznik.

Jeśli proponowane zmiany zostaną przyjęte, w radzie nadzorczej nie będą mogły zasiadać osoby bez wyższego wykształcenia. Warunek ten nie będzie dotyczyć osób powołanych przed wejściem w życie proponowanych zmian w statucie.

Wśród propozycji umieszczono też jasne sformułowanie, że żaden przedstawiciel władz (zarządu i rady nadzorczej) nie może podejmować działań lub wykonywać jakichkolwiek zajęć, które byłyby w sprzeczności z jego obowiązkami albo mogłyby wzbudzić podejrzenie o stronniczość lub sprzyjanie swoim prywatnym interesom.

Członkowie zarządu i rady będą też zobowiązany do zachowania w tajemnicy wszelkich informacji oraz dokumentów przekazanych mu w związku z pracą w zarządzie oraz nieudostępniania ich innym osobom, jeśli taki obowiązek nie wynika z przepisów prawa. To zapewne efekt sporu w jaki zarząd wdał się niedawno z dwoma reprezentantami załogi  w radzie nadzorczej, zarzucając im ujawnianie tajemnic spółki w trakcie prowadzonych w lipcu negocjacji płacowych mediacji w sporze zbiorowym z załogą.