RAŚ: metropolia dla Subregionu Zachodniego

RAŚ: metropolia dla Subregionu Zachodniego

27 stycznia 2016 | Źródło: RAŚ
PODZIEL SIĘ

Ruch Autonomii Śląska (RAŚ) we współpracy z Zabytkową Kopalnią Ignacy i inicjatywą Dworzec na Paruszowcu zorganizował 22 stycznia br. II edycję cyklu konferencji „Metropolia szansą dla Subregionu Zachodniego”. Autonomiści chcą zabiegać o zmianę ustawy metropolitalnej w taki sposób, aby mogły z niej skorzystać miejscowości byłego Rybnickiego Okręgu Węglowego.

RAŚ: metropolia dla Subregionu Zachodniego
Fot. RAŚ

Konferencja RAŚ zyskała poparcie samorządów: Rybnika, Wodzisławia Śląskiego, Raciborza, Godowa, Czerwionki-Leszczyn, Pszowa, Radlina, Rydułtów, Marklowic, Świerklan, Lysek oraz powiatów rybnickiego i wodzisławskiego.

Podczas poprzedniej edycji dyskutowano o rozwiązaniu problemów transportowych policentrycznej aglomeracji rybnickiej.

II edycję konferencji otworzył prelekcją o ustawie metropolitalnej organizator konferencji Bartłomiej Bobula. Wskazał, że wiele aglomeracji o niższej niż ROW liczbie ludności i gęstości zaludnienia jest w stanie utworzyć związki metropolitalne. Kluczowa jest tu kwestia siedziby sejmiku bądź wojewody, niezbędna do starania się o związek metropolitalny. Niestety żadne miasto subregionu nie spełnia tego warunku. Prelegent zaznaczył ponadto, że fakt policentryczności, brak wspólnej i konsekwentnej polityki w wielu dziedzinach oraz brak woli do dobrowolnej współpracy są wystarczającymi argumentami, aby utworzyć w Rybniku obszar metropolitalny.

Wątek powiązań funkcjonalnych między miejscowościami aglomeracji rybnickiej rozwinął w swojej prezentacji Janusz Orzeł z urzędu miasta Rybnika, który wskazał na umiejscowienie Rybnika w obszarze węzłowym głównych europejskich korytarzy transportowych Kijów – Madryt oraz Sztokholm/Helsinki – Ateny. Rybnik jest częścią „wielowierzchołkowego układu” konurbacji śląsko-dąbrowskiej, aglomeracji częstochowskiej, krakowskiej i ostrawskiej, stąd potrzeba intensyfikacja działań. Na metropoliach miałaby zatem spoczywać rola ośrodka, który oddziałuje na mniejsze miejscowości.

Janusz Piechoczek i Emil Nagalewski z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych zajęli się z kolei rolą planowania przestrzennego w ograniczeniu ilości smogu. Janusz Wita, radny sejmiku oraz część samorządowców w ramach toku dyskusji opowiedziała się za uregulowaniem tej kwestii przez wyższą instancję, np. związek metropolitalny. Kluczem miałaby być zasada pomocniczości – wsparcie ośrodków, które same nie potrafią się uporać z częścią swoich zadań.

Bartłomieja Bobuli pod koniec konferencji wystąpił o wystosowanie listu otwartego do Parlamentu RP o zmianę ustawy metropolitalnej w celu umożliwienia subregionowi rybnickiemu wspólnego rozwiązania problemów, które go dotyczą.