Polska zacieśnia współpracę z Chinami w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku

Polska zacieśnia współpracę z Chinami w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku

27 czerwca 2018 | Źródło: Janusz Piechociński
PODZIEL SIĘ

W piątek 23 czerwca odbyło się spotkanie z przedstawicielami zarządu autonomicznego regionu Guangxi Zuang. W skład delegacji weszli: Xiongchang Wang, dyrektorem Qinzhou Free Port Authority, wiceprezydent miasta Qinzhou pan Bin He - zastępcą dyrektora Qinzhou Free Port Authority, pan Miao Lu - asystent dyrektora Qinzhou Free Port Authority i wiceburmistrz miasta Qinzhou Mr Chao Ran Xu, starszy menadżer Qinzhou Free Port Authority oraz pan Hao Rong Zhang, starszy menedżer Qinzhou Free Port Authority.

Polska zacieśnia współpracę z Chinami w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku
Fot. Paweł Zbierzchowski
Spotkanie zostało zorganizowane przez sekcję TSL Izby Przemysłowo-Handlowej w Warszawie. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele firmy Chinatrans, która od 1 czerwca uruchomiła połączenie kontenerowe z miasta Qinzhu na granicy CHRL - Wietnam z Małaszewiczami.

W czasie spotkania prezes Izby Janusz Piechociński przedstawił stan obecny powiązań transportowych Chiny - Polska w ramach Jedwabnego Szlaku oraz przekazał informacje dotyczące relacji gospodarczych Polski z Chinami, Wietnamem i Krajami ASEAN. Został również omówiony stan polskich terminali granicznych i potencjał polskiego sektora TSL.

Przedstawiciele biznesu i administracji regionalnej z Chin zaprezentowali ofertę utworzenia specjalnej strefy ekonomicznej z propozycją zaangażowania polskiego biznesu w uruchomione z dniem 1 czerwca połączenie kolejowego od granicy chińsko-wietnamskiej do Europy. Pierwsze przewozy w ilości 40 kontenerów potwierdziły w praktyce zakładane 21-23 dni dotarcie pociągu poprzez Chiny, Kazachstan, Rosję , Białoruś do Małaszewicz.

Izba podpisze wkrótce porozumienie o współpracy z Chinatrans. W Izbie Polska - Azja za koordynację współpracy chińskiego partnera z polskimi firmami TSL odpowiada Jarosław Maćko prezes PFC.