Wkrótce zacznie bić serce systemu ŚKUP

Wkrótce zacznie bić serce systemu ŚKUP

03 października 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W przyszłym roku do rąk mieszkańców aglomeracji katowickiej trafi kilkaset tysięcy kart systemu ŚKUP. Korzystać z nich będą głównie pasażerowie komunikacji miejskiej, którzy każdego dnia odbywają około miliona przejazdów liniami Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP.

Wkrótce zacznie bić serce systemu ŚKUP
Fot. KZK GOP

Transakcje przy użyciu kart ŚKUP realizowane będą również w urządzeniach służących do wnoszenia opłat za parkowanie, a także w urzędach i instytucjach gminnych. Wystarczy tylko przyłożyć kartę do czytnika, żeby w ułamku sekundy kupić bilet do teatru czy na pływalnię. Z uwagi na to, że tę prostą czynność wykonywać będzie jednocześnie nawet kilkanaście tysięcy osób, system musi sobie poradzić z gigantyczną ilością danych, które trafiać będą do jego serca, czyli Centrum Przetwarzania Danych.

W skład Centrum Przetwarzania Danych systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych wejdą dwa niezależne ośrodki przetwarzania danych. W przypadku awarii jednego z nich, pracę natychmiast podejmie drugi. Ma to gwarantować wysoką niezawodność systemu. W obu punktach zainstalowano już w sumie czterdzieści pięć nowoczesnych serwerów, które dysponują łączną pamięcią liczoną w setkach terabajtów. Informacje napływające z pojazdów komunikacji miejskiej i innych źródeł będą w Centrum Przetwarzania Danych podlegać obróbce w celu prawidłowego rozliczenia uczestników systemu, wizualizacji aktualnego położenia pojazdów oraz dostarczenia niezbędnych informacji użytkownikom karty.

Pierwsza z dwóch serwerowni została już wybudowana i aktualnie przechodzi odbiory techniczne. W drugiej – prowadzone są ostatnie prace wykończeniowe. Łącznie utworzą jedno z największych centrów przetwarzania danych umiejscowionych w województwie śląskim. Aby jednak centrum rozpoczęło obsługę systemu potrzeba jeszcze wiele pracy i czasu specjalistów z branży IT. Na gotowych do działania serwerach trzeba zainstalować specjalistyczne oprogramowanie, które zapewni  im właściwą funkcjonalność. Cały system będzie następnie testowany i stopniowo uruchamiany, tak aby w drugim kwartale przyszłego roku rozpocząć pracę na pełnych obrotach.