Nowe skrzyżowania dwupoziomowe w Mławie

Nowe skrzyżowania dwupoziomowe w Mławie

30 października 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na budowę dwóch wiaduktów w Mławie nad modernizowaną linią kolejową Warszawa - Gdynia.

Nowe skrzyżowania dwupoziomowe w Mławie
Fot. PKP PLK

Pierwszy wiadukt wybudowany zostanie w ciągu ulic Sienkiewicza i Podmiejskiej (przystanek kolejowy Miasto Mława). Zastąpi on przejazd kolejowy w poziomie szyn znajdujący się na skrzyżowaniu z drogą powiatową Szreńsk - Mława. Kolejny, znajdujący się przy stacji Mława, powstanie w ciągu ulic Piłsudskiego i Żuromińskiej. Tym samym likwidacji ulegnie przejazd w poziomie szyn – skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 544 Działdowo – Mława.

Likwidacja przejazdów i przejść dla pieszych w poziomie szyn to istotny element prowadzonej
modernizacji. Przyczyni się do podwyższenia bezpieczeństwa i zmniejszenia ryzyka wypadków wzdłuż linii kolejowej, jak również pozwoli na zwiększenie prędkości pociągów, co skróci czasu przejazdu koleją z Warszawy do Gdyni.

Wykonanie prac powierzone zostało konsorcjum w składzie:

  • Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjno-Budowlanych Export-Pribex Sp. z o.o. (Lider Konsorcjum)
  • UAB ALKESTA (Partner).

Wartość umowy opiewa na kwotę 26 086 357,50 zł brutto. Wykonawca ma 18 miesięcy
na realizację kontraktu.

Modernizowana linia kolejowej przebiega w obrębie województwa mazowieckiego na terenie powiatów pułtuskiego, ciechanowskiego oraz mławskiego. Obejmuje stacje i przystanki osobowe: Świercze, Kałęczyn, Gąsocin, Gołotczyzna, Ciechanów Przemysłowy, Ciechanów, Czeruchy, Krośnice
Mazowieckie, Konopki, Stupsk Mazowiecki, Wyszyny, Mława Miasto oraz Mława. W tych miejscach
powstają nowe perony z wiatami dla podróżnych. Stacje i przystanki zostaną wyposażone w przejścia podziemne dla pieszych, pochylnie i windy dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Na terenie LCS Ciechanów w obszarze którego znajduje się stacja Mława wybudowane zostaną 32 bezkolizyjne skrzyżowania dwupoziomowe. Inwestycja obejmuje również montaż nowego systemu oświetlenia oraz oznakowania stacji i przystanków.

Po zakończeniu modernizacji odcinek o długości ponad 60 km przebiegający przez teren LCS Ciechanów będzie można pokonać z prędkością 160 km/h, zaś przy wykorzystaniu nowoczesnego taboru możliwe będzie rozwinięcie prędkości nawet do 200 km/h. Zakończenie całości prac planowane jest na 2014 rok.

Zadanie realizowane jest w ramach projektu nr POIS.07.01.00-00-009/09 „Modernizacja linii kolejowej E 65/C-E 65 na odcinku Warszawa – Gdynia – obszar LCS Ciechanów”, którego celem jest zwiększenie komfortu podróżowania, podniesienie standardu bezpieczeństwa, a także skrócenie czasu przejazdu na obszarze Lokalnego Centrum Sterowania Ruchem Kolejowym Ciechanów, obejmującego odcinek od przystanku osobowego Świercze do stacji Mława.