Wrocław: niedziela na Nowym Głównym

Wrocław: niedziela na Nowym Głównym

18 marca 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Projekt "Stacja Kino", czyli kulturalne podsumowanie inwestycji na dworcu Wrocław Główny w niedzielę 17 marca przyciągnęło wrocławian i zaskoczyło pasażerów.

Wrocław: niedziela na Nowym Głównym
Fot. Janusz Latos

Odnowiona poczekalnia z projekcją filmów nawiązała do tradycji wrocławskiego Kina Dworcowego. Sale od rana wypełniali miłośnicy dzieł, w których zagrał Zbyszek Cybulski oraz obrazów z udziałem dworca Wrocław Główny. Dla najmłodszych miłośników kina zapewniono zajęcia z animacji poklatkowej, a dla starszych – warsztaty z operatorami.

Dla tych, którzy zakończyli kilkugodzinną grę miejską, związaną historią i architekturą wrocławskiego dworca, ciekawym wydarzeniem był wykład dr inż. Bogusława Moleckiego. Wykładowca Wrocławskiej Politechniki i pasjonat neonów odkrył przed słuchaczami historię dworcowych świetlnych napisów. Po wykładzie nad holem włączył przestrzenny neon z dawnej apteki kolejowej. Mocnym zakończeniem imprezy był wieczorny koncert progresywnego rocka i muzyki filmowej w wykonaniu zespołu Lebowski.

W przestrzeniach Głównego cały dzień stały ekrany dotykowe pozwalające poznać ponad 150-letnią historię dworca oraz ekspozycje zdjęć z dwóch Photo Day`ów zorganizowanych przez portal MMWroclaw.pl i PKP S.A. Fotografie pozwalały porównać wygląd obiektu sprzed i po przebudowie przeprowadzonej w latach 2010-2012.

Uczestnicy zabaw, quizów i konkursów otrzymali nagrody, m.in. publikacje na temat odbudowy Głównego oraz koszulki i gadżety z wizerunkami dworca i projektu „Stacja Kino”. Niedzielne wydarzenie poprzedzały konkursy na oficjalnym profilu dworca na Facebooku. Wszystkie wydarzenia w ramach niedzielnej „Stacji Kino” były bezpłatne.

Wrocławski Dworzec Główny z II. połowy XIX wieku to unikatowy kompleks, który w ramach przeprowadzonego przez PKP S.A. w latach 2010-2012 zadania „Odtworzenie zabytkowego historycznego kompleksu dworca Wrocław Główny z przebudową kolejowej infrastruktury technicznej" stał się połączeniem historii z nowoczesnością. Obecnie obiekt uwodzi historycznym wyglądem oraz detalami i zapewnia europejski standard obsługi podróżnych.

Inwestycja kosztowała 361 mln zł. Połowa środków na realizację tego projektu pochodziła z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Wielbark: pociągi nie dla fabryki Wielbark: pociągi nie dla fabryki
Następny artykuł FRACHT 2013 już za miesiąc! FRACHT 2013 już za miesiąc!