Regulacje Sejm pracuje nad zmianą ustawy o transporcie kolejowym

Sejm pracuje nad zmianą ustawy o transporcie kolejowym

13 czerwca 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Projekt zmiany ustawy o transporcie kolejowym zakładający m.in. prowadzenie krajowego rejestru infrastruktury kolejowej trafi do prac w specjalnej sejmowej podkomisji. Nowelizacja będzie kolejnym krokiem do tworzenia jednolitego europejskiego rynku kolejowego.

Sejm pracuje nad zmianą ustawy o transporcie kolejowym
Fot. Piotr Waglowski, Wikimedia

We wtorek, na posiedzeniu sejmowej Komisja Infrastruktury, odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o transporcie kolejowym. Przedłożony projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie kolejowym wdraża do polskiego prawa dyrektywę Komisji Europejskiej 2011/18 w sprawie interoperacyjności systemu kolei we Wspólnocie. Jest to już kolejna zmiana ustawy dotycząca różnych aspektów interoperacyjności.

- W przedłożonym projekcie podlegają zmianie takie elementy, jak zasady dopuszczania do eksploatacji podsystemów strukturalnych wchodzących w skład systemu kolei, prowadzenie krajowego rejestru infrastruktury kolejowej oraz certyfikacja podmiotów odpowiedzialnych za utrzymanie wagonów towarowych – mówi Andrzej Massel, wiceminister transportu ds. kolejnictwa.

Projekt w szczególności zawiera rozwiązania dotyczące zmiany podziału podsystemów strukturalnych. Odnosi się to do takich systemów, jak sterowanie, energia i tabor wchodzących w skład transeuropejskiego systemu kolei. Po drugie – są w projekcie rozwiązania dotyczące uproszczenia procedur elementów weryfikacji podsystemów. Po trzecie – opisane zostały przesłanki przeprowadzania pośredniej weryfikacji WE podsystemu, a także zasady wyboru podmiotów przeprowadzających badania techniczne niezbędne do wydania świadectwa dopuszczenia do eksploatacji określonych typów urządzeń, budowli i pojazdów.

Projekt zawiera także zmiany w zakresie prowadzenie krajowego rejestru infrastruktury kolejowej. Wreszcie, w projekcie znalazły się stosowne, związane z tym, zadania dla prezesa Urzędu Transportu Kolejowego.

- Prace nad projektem nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym trwały dosyć długo, bo grubo ponad rok, co wynika z bardzo skomplikowanej materii technicznej – zaznacza Andrzej Massel.

W związku z tym, posłowie zdecydowali, że szczegółowa dyskusja i debata nad przedłożonym rządowym projektem zostanie przeniesiona na pierwsze posiedzenie, specjalnie powołanej do tego, podkomisji nadzwyczajnej.