Tuchola: rewitalizacja dworca wzorem dla innych

Tuchola: rewitalizacja dworca wzorem dla innych

24 lipca 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W ramach unijnego projektu Inter-Regio-Rail powstała koncepcja rewitalizacji dworca kolejowego w Tucholi oraz jego otoczenia, która posłuży nie tylko realizacji adaptacji obiektu pod współczesne potrzeby, ale także jako standard dla modernizacji podobnych obiektów w całym regionie.

Tuchola: rewitalizacja dworca wzorem dla innych
Wiz. AC Studio

Samorząd miasta, wspierany przez samorządowe władze województwa, przejął właśnie dworzec od PKP. Przygotowane na zamówienie miasta przez poznańską firmę AC Studio opracowanie przedstawia sposób i zakres rewitalizacji budynku wraz z propozycjami zagospodarowania oraz wykorzystania, w powiązaniu  z sąsiadującym przystankiem autobusowym. Celem jest między innymi stworzenie węzła przesiadkowego.

Przygotowano trzy warianty realizacji. Wszystkie zakładają wyeksponowanie zabytkowego budynku stacji i utworzenie otwartej przestrzeni publicznej, przyjaznej dla mieszkańców i podróżnych. We wnętrzu poczekalni zostaną odtworzone oryginalne zdobienia i detale architektoniczne, które świadczą o unikatowości obiektu. Wśród propozycji zagospodarowania pozostałych pomieszczeń są m.in. wykorzystanie części z nich na hostel, restaurację i klub fitness. Wszystkie zostaną w pełni dostosować do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W bezpośrednim sąsiedztwie budynku dworca przewidziano nowoczesny, zadaszony parking rowerowy. Nowego wyglądu ma też nabrać dworzec autobusowy, dla którego przewidziane jest ścisłe powiązanie z transportem kolejowym. Całość ma uzupełnić przejrzysty system informacji pasażerskiej i turystycznej. Jako ciekawostkę można wskazać propozycję odtworzenia zegara dworcowego, który wieńczył dach dworca przed II wojną światową.

- Opracowanie posłuży jako modelowe rozwiązanie dla przystanku kolejowego, który spełniałby wysokie standardy w zakresie dostępności dla pasażerów, w szczególności dla osób, które mają trudności w poruszaniu się transportem publicznym: niepełnosprawnych, niewidomych i głuchych, kobiet w ciąży i osób z małymi dziećmi, osób starszych, obcokrajowców i podróżnych z większym bagażem. Wzorcowe rozwiązania, dotyczące przede wszystkim informacji pasażerskiej, integracji różnych form transportu zbiorowego i indywidualnego oraz rozwiązań z zakresu redukcji barier dla osób z problemami w poruszaniu się, będą wykorzystywane we wszystkich planowanych do modernizacji obiektach dworcowych na terenie naszego województwa, oczywiście z uwzględnieniem ich odrębności architektonicznej i walorów historycznych – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Opracowanie zostało sfinansowane ze środków pomocowych Unii Europejskiej w ramach projektu Inter-Regio-Rail (Redukcja barier w dostępie do transportu kolejowego), którego celem jest zwiększenia znaczenia kolejowych przewozów pasażerskich. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego jest w nim partnerem ośmiu innych regionów Europy Środkowej.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Z Podlasia na Woodstock pociągami PR Z Podlasia na Woodstock pociągami PR
Następny artykuł „Złoto Renu” wróci do Polski w sierpniu „Złoto Renu” wróci do Polski w sierpniu