Sprzedaż specjalnego piwa pomoże w remoncie parowozu Szlachcianka

Sprzedaż specjalnego piwa pomoże w remoncie parowozu Szlachcianka

10 maja 2024 | Źródło: zdopravy.cz / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Nowe piwo zostanie po raz pierwszy rozlane podczas tegorocznego pierwszego weekendu parowego w Lužnej koło Rakovníka.

 

Sprzedaż specjalnego piwa pomoże w remoncie parowozu Szlachcianka
Fot. Kurier Kolejowy

 

Lokomotywa parowa 475.179, znana jako Szlachcianka, miała promyk nadziei na ponowne uruchomienie. Oprócz wcześniej ogłoszonej zbiórki Fundacji Okřídlené kolo, do jej naprawy ma się przyczynić sprzedaż piwa specjalnego Šlechtična z browaru Elektrárna, należącego do Pilzneńskiego Prazdroju.

Teraz piwowarzy mają przyczynić się do uruchomienia lokomotywy, która została wyprodukowana w 1948 roku w Škoda Pilzno. Każdy sprzedany kufel specjalnego piwa Šlechtična zostanie przekazany na rzecz lokomotywy. Nowe piwo zostanie po raz pierwszy wypite podczas pierwszego tegorocznego weekendu parowego w Lužnej u Rakovníka (11 i 12 maja), a od czerwca będzie dostępne w nowej restauracji na dworcu kolejowym w Pilznie, a także w pociągach w minibarach ČD.

Lokomotywa parowa 475.179 zakończyła swoją normalną eksploatację w 1981 roku, kiedy to stała się eksponatem muzealnym. Wzięła udział w kilku międzynarodowych imprezach między innymiw Wolsztynie, a także odbyła wiele podróży po Czechach. Jednak po wielu latach nostalgicznej eksploatacji wymaga obecnie remontu.

Szlachcianka nie będzie pierwszym piwem, które pomoże emerytowanej lokomotywie parowej. Latem 2022 r. ten sam browar wypuścił na rynek partię piwa Matylda, z której część wpływów ze sprzedaży zostanie przeznaczona na naprawę lokomotywy 313.432 z 1904 r. o przydomku Matylda. Po serii opóźnień piwo ma trafić na rynek jeszcze w tym roku.