W CEMM o cyberbezpieczeństwie i cyfryzacji kolei

W CEMM o cyberbezpieczeństwie i cyfryzacji kolei

10 maja 2024 | Źródło: Urząd Transportu Kolejowego / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego spotkał się z Wiceprezesem Rady Ministrów, Ministrem Cyfryzacji Krzysztofem Gawkowskim i Dyrektorem Centralnego Ośrodka Informatyki Radosławem Maćkiewiczem. Była to okazja do rozmowy o zadaniach Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów oraz o cyfryzacji kolei.

 

W CEMM o cyberbezpieczeństwie i cyfryzacji kolei
Fot. Urząd Transportu Kolejowego

 

Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów, utworzone przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, odwiedził Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz Dyrektor Centralnego Ośrodka Informatyki Radosław Maćkiewicz.

Prezes UTK Ignacy Góra przedstawił obowiązujące od 2023 r. zasady egzaminowania maszynistów oraz rolę Centrum Egzaminowana i Monitorowania Maszynistów. CEMM to najnowocześniejszy tego typu obiekt w Europie. Mieści innowacyjne symulatory, komfortowe sale egzaminacyjne oraz zaplecze socjalne. Wszystko zostało zaprojektowane i wykonane ściśle na potrzeby kandydatów na maszynistów i maszynistów zdających państwowe egzaminy. Powstanie CEMM całkowicie zmieniło dotychczasowe zasady wchodzenia do tego zawodu oraz ma bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo personelu kolejowego i pasażerów.

„Egzaminy państwowe są gwarancją standaryzacji i bezstronności. Liczę na to, że szybko uda nam się wyrównać poziom kompetencji kadry maszynistów. Od ich wiedzy i umiejętności zależy bezpieczeństwo setek ludzi – każdego dnia” – uważa dr inż. Ignacy Góra.

Prezes UTK wyjaśnił także, dlaczego w Polsce powinniśmy postawić na ETCS Limited Supervision.

„Z wyposażenia infrastruktury w system ETCS Limited Supervion wynika wiele korzyści. ETCS LS zapewnia bezpieczeństwo na dużo wyższym poziomie niż stosowane obecnie czuwak i SHP, a jest to system znacznie tańszy niż podstawowa wersja ETCS poziomu 2” – przekonywał dr inż. Ignacy Góra.

Prezes UTK poruszył również kwestie cyfryzacji, która odgrywa ogromną rolę w podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa transportu kolejowego w Polsce. Zaznaczył konieczność budowy systemu informatycznego gromadzącego i analizującego dane z zakresu bezpieczeństwa kolejowego – z wykorzystaniem technologii AI i uczenia maszynowego. Dzięki cyfryzacji procesów od samego początku informacja będzie mogła być przetworzona, co pozwoli krajowej władzy bezpieczeństwa podejmować wyprzedające kroki, zmierzające do poprawy stanu bezpieczeństwa kolejowego w Polsce.