Na dworcu Wrocław Gł. rusza Stacja Europa

Na dworcu Wrocław Gł. rusza Stacja Europa

23 września 2013
PODZIEL SIĘ

Dziś na dworcu Wrocław Główny rusza festiwal „Stacja Europa”. Do 8 października 2013 r. przestrzeń odnowionego wrocławskiego dworca stanie się miejscem spotkań z kulturą i sztuką.

Na dworcu Wrocław Gł. rusza Stacja Europa
Fot. Janusz Latos

Stacja Europa” to nowe, cykliczne, międzynarodowe przedsięwzięcie zorganizowane z inicjatywy Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność oraz wrocławskiego Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” przy współpracy z Polskimi Kolejami Państwowymi S.A. Festiwal ma przypominać kluczowe momenty historii Europy, co roku koncentrując swoje działania na innym motywie przewodnim – od „Europy podzielonej” w 2013 roku, przez „Europę solidarną”, „Europę dialogu” aż po „Europę zjednoczoną” w roku 2016.

– Dworzec Wrocław Główny to naturalne miejsce spotkań podróżnych i wrocławian. Od momentu zakończenia jego renowacji staramy się, żeby był miejscem, gdzie przychodzimy nie tylko po to by udać się w podróż, ale również żeby był on ważnym miejscem na mapie kulturalnej Wrocławia. Stacja Europa wpisuje się w te działania, to bardzo ciekawy projekt, który przybliży mieszkańcom Wrocławia i podróżnym historię najnowszą Europy, w świeżej i ciekawej, bo artystycznej formie – mówi Justyna Sołtyk, dyrektor Departamentu Marketingu PKP S.A.

W ramach tegorocznej edycji na placu przed wrocławskim dworcem powstanie instalacja artystyczna autorstwa Marka Stanielewicza, odwołująca się do żelaznej kurtyny i dzielącego się po II wojnie światowej starego kontynentu. Autor dzieła, wykładowca wrocławskiej ASP, podkreśla, że miejsce instalacji nie jest przypadkowe – Dworzec w podzielonej Europie był ważnym miejscem: migracji, przesiedleń, powrotów, podróży z biletem w jedną stronę. Oznacza bardzo różne i silne emocje.

W programie festiwalu znajdą się „Piątki z filmem dokumentalnym”, podczas których widzowie będą mieli okazję obejrzeć dokument Mirosława Jasińskiego pt. „Europa Środkowa idzie na wolność”, opowiadający o kulisach współpracy opozycjonistów z Polski, Czechosłowacji i Węgier, której efektem było wyjście wojsk radzieckich z regionu. Ponadto po raz pierwszy we Wrocławiu będzie można zobaczyć „Punkt oparcia” Anny Ferens o wciąż mało znanych faktach związanych z zaangażowaniem Parlamentu Europejskiego w obronę praw człowieka za „żelazną kurtyną”, a także film Marcina Bradke poświęcony Kardynałowi Bolesławowi Kominkowi – autorowi listu biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku.

Na teatralnej scenie „Stacji Europa” wystawione zostaną dwa spektakle w reżyserii Krzysztofa Kopki: „Operacja Orędzie” odsłaniająca kulisy powstania listu ze słynnymi słowami „Wybaczamy i prosimy o wybaczenie” oraz „Soul” inspirowany przyjazdem w 1949 roku do Wrocławia zafascynowanego komunizmem amerykańskiego muzyka Paula Robesona.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Podlasie o zrównoważonym transporcie Podlasie o zrównoważonym transporcie
Następny artykuł PKP Informatyka dostarczy ŁKA  system sprzedaży biletów PKP Informatyka dostarczy ŁKA system sprzedaży biletów