Porr pozyskał 119 mln euro na podwyższenie kapitału

Porr pozyskał 119 mln euro na podwyższenie kapitału

01 maja 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Spółka matka Porr Polska, czołowej firmy na rynku generalnego wykonawstwa w naszym kraju wyemitowała 2,64 mln nowych akcji dzięki czemu Porr AG podwyższyła swój kapitał o ok. 119 mln euro. Do transakcji doszło na giełdzie w Wiedniu.

Porr pozyskał 119 mln euro na podwyższenie kapitału
Fot. Rafał Wilgusiak

Inwestorzy zapisali się na 2 645 000 nowych akcji w dwóch transzach przed końcem przyjmowania zapisów, czyli 28 kwietnia 2014. Popyt na zapisy na pierwszą transzę (z prawem poboru) w wysokości 2 164 138 akcji (w dniach 9 i 10 kwietnia), był czterokrotnie wyższy niż wielkość emisji, przy cenie zapisu i akcji ustalonej na 45 euro. Gdy prawa poboru zostały wyegzekwowane, księga na drugą transzę w wysokości 480 862 nowych akcji została 22-krotnie pokryta. Łączne wpływy brutto z tytułu podwyższenia kapitału wyniosły ok. 119 mln euro.

- Duże zainteresowanie krajowych, a przede wszystkim zagranicznych inwestorów dowodzi, że branża finansowa uważa obrany przez nas kierunek strategii inteligentnego wzrostu i skupienia na rynkach macierzystych za właściwy – mówi Karl-Heinz Strauss, prezes Porr. - Postawiliśmy sobie również za cel zwiększenie liczby akcji w wolnym obrocie - udało się to osiągnąć w trakcie procesu podwyższania kapitału. Wpływy z tej transakcji wzmocniły zasoby finansowe Grupy i tym samym przyczyniły się do zwiększenia naszej zdolności kredytowej.

Porr wykorzysta uzyskane środki finansowe głównie do wzmocnienia kapitału własnego Grupy oraz całkowitego lub częściowego spłacenia praw udziału w zysku w spółce zależnej ABAP. Ponadto, mogą one zostać wykorzystane do rozszerzenia działalności spółki oraz finansowanie akwizycji na rynkach macierzystych, do których zalicza się również Polska.

Lider rynku austriackiego oferuje całe spektrum usług w zakresie budowy kolei. Oprócz modernizacji nawierzchni kolejowej, realizowane i remontowane są automatyka kolejowa, sieć trakcyjna, przejazdy kolejowe, perony, wiadukty i inne urządzenia kolejowe. Oprócz tego działalność spółki obejmuje budownictwo kubaturowe, drogi, infrastrukturę, technikę ochrony środowiska i energetykę.

Porr w Polsce ma spore doświadczenie w inwestycjach na kolei m.in. w modernizacji linii 132 z Wrocławia przez Opole do Górnego Śląska, czy rewitalizacji linii 18 między Bydgoszczą i Toruniem. Firma ukończyła też budowę dworca Kraków Główny, po tym jak Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego „Budus” nie było w stanie sprostać temu zadaniu ze względów finansowych. Wcześniej Porr przeprowadził rewitalizację m.in. Warszawy Centralnej.

- Budowa kolei jest jedną z podstawowych kompetencji Porr – zaznacza Karl-Heinz Strauss.