Roboty na sieci PLK wymuszają marcową korektę rozkładu jazdy

Roboty na sieci PLK wymuszają marcową korektę rozkładu jazdy

11 marca 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Od niedzieli, 15 marca wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy pociągów. Zmiany w rozkładzie związane są z szerokim zakresem modernizacji i remontów linii oraz obiektów kolejowych. Tylko w tym roku zarządca linii kolejowych, przeznacza na inwestycje ponad 8 mld zł. Korekta obowiązywać będzie do 25 kwietnia.

Roboty na sieci PLK wymuszają marcową korektę rozkładu jazdy
Fot. PKP PLK

Jak przekonują PKP PLK, korekta rozkładu jazdy zapewnia planowy przejazd pociągów mimo intensywnych prac na torach i stacjach. Efektem prowadzonych inwestycji będzie krótsza i bardziej komfortowa podróż oraz lepsza obsługa pasażerów na stacjach i przystankach m.in. na: linii Wrocław - Poznań, Kraków - Rzeszów, Częstochowa - Koluszki, Warszawa - Białystok. W kilkudziesięciu lokalizacjach będą wymieniane rozjazdy oraz modernizowane przejazdy kolejowo-drogowe. Prace podniosą poziom bezpieczeństwa na kolejowych trasach.

Dodatkowe pociągi

Od połowy marca pasażerowie będą mogli skorzystać z dwóch kolejnych składów Pendolino. W sumie na torach zacznie kursować 13 ED250, a 4 pozostaną w rezerwie. Zamiast pociągów kategorii EIC Wysocki i Eugeniusz Kwiatkowski, kursujących pomiędzy Katowicami a Gdynią, pojawią się pociągi EIP. Kraków natomiast zyska jeszcze jedno połączenie EIP do Warszawy. Dodatkowo EIP relacji Warszawa Wsch.– Kraków Główny, wyjeżdżający ze stolicy po 10:00, zacznie kursować codziennie, a nie jak do tej pory, tylko w soboty i niedziele.

Zwiększy się liczba pociągów kursujących między Warszawą a Grodziskiem Mazowieckim. Po 15 marca zamiast 37, oba miasta połączy 39 par składów KM i SKM. Między Warszawą a Pruszkowem pojawi się 60 pociągów, zamiast dotychczasowych 57. Ze względu na przebudowę mostu na rzece Utracie w Pruszkowie, czas podróży do Łodzi będzie o ok. 6 - 10 minut dłuższy. Po zakończeniu prac przejazd skróci się do 70 minut.

Dodatkowe zatrzymania

W ramach korekty rozkładu pociągi TLK Karlik, Oleńka, Kmicic, Walenty Różański, Śnieżka, Wrocławianin Baczyński, Opolanin, Kormoran oraz pociągi jadące na trasie Warszawa Wschodnia Łódź Kaliska – TLK Boryna, Tuwim oraz Papkin, od 15 marca do 25 kwietnia pojadą zmienioną trasą, z dodatkowymi postojami w Sochaczewie i Łowiczu, ale z pominięciem zatrzymań w Żyrardowie i Skierniewicach.

Ponadto pociągi Wokulski oraz Włókniarz, w tym samym okresie, na odcinku Warszawa Zachodnia – Skierniewice – Warszawa Zachodnia, zaczną kursować z dodatkowymi postojami na stacjach: Skierniewice Rawka, Radziwiłłów Mazowiecki, Jesionka, Sucha Żyrardowska, Międzyborów, Jaktorów, Grodzisk Mazowiecki. W relacjach Warszawa Zachodnia – Żyrardów oraz Warszawa Zachodnia – Skierniewice kursować będzie, w dni robocze, uzupełniająca komunikacja autobusowa.

Na linii Kraków - Rzeszów z uwagi na intensywne prace, PLK wprowadzi komunikację zastępczą za 2 pociągi TLK na odcinku Kraków - Przemyśl i za 10 pociągów regionalnych między Krakowem a Rzeszowem.

Informacje o kursowaniu pociągów

Godziny przyjazdów oraz odjazdów pociągów wraz z informacją o prowadzonych inwestycjach są już dostępne na stronach internetowych m.in. www.intercity.pl, www.rozklad.plk-sa.pl, www.rozklad-pkp.pl, a także pod numerem infolinii 19  757 oraz na plakatach wywieszonych na stacjach i dworcach.

Na największych dworcach w Polsce do dyspozycji pasażerów są pracownicy biur dworców oraz punktów obsługi klienta PKP Intercity. W każdej chwili udzielają informacji o wprowadzanych zmianach oraz pomagają w zaplanowaniu podróży. Na 121 dworcach pasażerowie mogą sprawdzać rozkład na urządzeniach mobilnych, korzystając z bezpłatnego dostępu do Internetu. Wydzielone strefy są oznakowane charakterystycznym logo Wi-Fi.

PLK na modernizowanych trasach wykonała dodatkowe przeglądy urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz rozjazdów. Działają specjalne zespoły całodobowego pogotowia technicznego oraz wzmocnione są posterunki dyżurnych ruchu i patrole SOK.