Od 2017 r. znikają bilety ulgowe na pociągi dla niepełnosprawnych

Od 2017 r. znikają bilety ulgowe na pociągi dla niepełnosprawnych

24 kwietnia 2016 | Źródło: Nie-pełnosprawni.pl
PODZIEL SIĘ

Od 1 stycznia 2017 r. wchodzą w życie przepisy ustawy o publicznym transporcie zbiorowym z 2010 roku. W ich wyniku znikają bilety ulgowe na przejazdy koleją i autobusami np. dla osób niepełnosprawnych, studentów i dzieci dojeżdżających do szkół. Zostaną jednak bezpłatne przejazdy dla... parlamentarzystów – informuje portal nie-pełnosprawni.pl.

Od 2017 r. znikają bilety ulgowe na pociągi dla niepełnosprawnych
Fot. Arch. Kuriera Kolejowego

Obecnie przepisy wspomnianej ustawy przewidują wypłatę rekompensaty każdemu przewoźnikowi, który stosując ulgi ustawowe dla pasażerów zgłosi stosowne roszczenie. Od 1 stycznia 2017 roku ustawa ogranicza stosowanie tychże ulg przejazdowych tylko do pociągów i autobusów o charakterze użyteczności publicznej, tj. takich, których uruchomienie zleca organizator transportu.

W tym przypadku ulgi na zakup biletów będą stosowane wyłącznie w tych środkach komunikacji, które minister, sejmik wojewódzki lub rada powiatu przewidują w planach transportowych. Pozostałe autobusy i pociągi funkcjonować będą na zasadach komercyjnych – bez żadnych ulg, chyba że przewoźnik z własnej woli zastosuje ulgę handlową, tj. zaoferuje jakiś upust cenowy na zakup biletu.

Lista połączeń, z których znikną ulgi ustawowe jest bardzo długa. Wśród nich portal nie-pełnosprawni.pl wymienia pociągi EIC oraz EIC Premium (Pendolino), TLK na trasie Warszawa-Łódź itd.

Likwidacja ulg czy raczej trudniejsza ich dostępność to ogromne wyzwanie dla obecnie rządzących, bowiem z ulg na zakup biletów korzysta ok. 15 mln Polaków. Czy jednak do tego dojdzie. Przypomnijmy, że Andrzej Adamczyk, jeszcze jako wiceszef sejmowej Komisji Infrastruktury, zapowiedział, że jeżeli PiS wygra wybory, zmieni niekorzystne przepisy. Na razie jednak obecnie rządzący nic w tej materii nie robią.