Naklejki zapobiegły tragediom na przejazdach kolejowo-drogowych

Naklejki zapobiegły tragediom na przejazdach kolejowo-drogowych

31 sierpnia 2018 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Szybkie wstrzymanie ruchu kolejowego, specjalne połączenie z numerem 112 i dodatkowe informacje na przejeździe są szansą na uratowanie życia. Od czerwca informacje z żółtych naklejek umożliwiły prawie 200 reakcji. W 9 przypadkach zapobiegło to tragediom. PKP Polskie Linie Kolejowe podczas wakacji przeprowadzały 500 akcji, były filmy, ulotki plakaty promujące bezpieczne zachowania na przejazdach.

Naklejki zapobiegły tragediom na przejazdach kolejowo-drogowych
Fot. PKP PLK

To pierwsze wakacje z dodatkowymi informacjami w formie żółtych naklejek na wszystkich 14 tys. przejazdach kolejowo – drogowych w Polsce. Do czerwca PKP Polskie Linie Kolejowe oznakowały przejazdy specjalnymi żółtymi naklejkami. Informacje umieszczone są na słupku rogatki lub wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja. Żółte naklejki mają trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112, numery „awaryjne”.

Od czerwca z alarmowego połączenia na numer 112 i wykorzystania danych umieszczonych na żółtej naklejce skorzystano 187 razy. W 9 przypadkach kolejarze wstrzymali ruch pociągów.  Zapobiegło to tragediom, na przykład:

Na przejeździe pod Daleszewem Gryfińskim 13.06.2018r. ciężarówka wjechała pod pociąg osobowy. Świadek wypadku zadzwonił pod nr 112 podał numer przejazdu z naklejki. Dzięki nowej procedurze uniknęliśmy dodatkowej tragedii, gdyż dyżurny zatrzymał jadący pociąg pośpieszny. Precyzyjna lokalizacja miejsca zdarzenia skróciła czasu dojazdu służb ratunkowych.

W miejscowości Krasnystaw 13.08. z drogi krajowej nr 17, biegnącej wzdłuż linii kolejowej, cysterna z 30 tonami  gazu przewróciła się i znalazła w obrębie toru. Zgłoszenie na nr 112 pozwoliło wstrzymać ruch, dzięki czemu uniknięto najazdu pociągu na ładunek z gazem.

O ratującej życie akcji #ŻółtaNaklejkaPLK przypomina ponad 300 dodatkowych banerów i kilka tysięcy plakatów. To także tysiące ulotek oraz spoty filmowe i radiowe PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Dodatkowe informacje na przejazdach kolejowo-drogowych mogą uratować życie.