PR szuka pracy dla zwalnianych ludzi z zakładu śląskiego

PR szuka pracy dla zwalnianych ludzi z zakładu śląskiego

07 września 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Nawet 400 pracowników zwolnionych ze Śląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych może zostać objętych projektem „Adaptacja do zmiany” realizowanym przez Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach. Złożony przez PR wniosek o dofinansowanie projektu został pozytywnie rozpatrzony.

PR szuka pracy dla zwalnianych ludzi z zakładu śląskiego
Fot. Patryk Farana

Celem tego projektu jest zminimalizowanie negatywnych skutków zwolnień oraz zwiększenie szans pracowników na znalezienie nowego zatrudnienia poprzez m.in. cykl szkoleń dostosowujących kompetencje do potrzeb lokalnego rynku pracy. - Aktualnie czekamy na podpisanie właściwych dokumentów, aby projekt mógł być realizowany – mówi Katarzyna Mirowska, rzecznik prasowy Przewozów Regionalnych.

Likwidacja PR na Śląsku
Współpraca PR z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Katowicach to skutek decyzji władz Śląska o przekazaniu w latach 2013-2015 obsługi wszystkich połączeń kolejowych na terenie województwa Kolejom Śląskim. Stosowne pismo podpisane przez Łukasza Czopika, sekretarza województwa wpłynęło do Przewozów Regionalnych 22 czerwca tego roku. W rezultacie przewoźnik zadecydował o likwidacji Śląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych oraz zwolnieniu 1857 pracowników. Zwolnienia grupowe rozpoczęły się 25 lipca 2012 roku.

- Zarząd Przewozów Regionalnych rozpoczął natychmiastowe działania, których celem było złagodzenie skutków decyzji samorządu województwa – tłumaczy Katarzyna Mirowska. - Podstawowym i priorytetowym zadaniem zarządu Przewozów Regionalnych była pomoc dla naszych pracowników, umożliwiająca im znalezienie nowej pracy oraz adaptację w nowych warunkach.

Część pracowników zostanie w PR
Około 500 pracowników z zamykanego śląskiego zakładu będzie mogło dalej pracować w Przewozach Regionalnych. 200 maszynistów i kierowników pociągów zostanie zatrudnionych w zakładach Przewozów Regionalnych w innych województwach.

- Chcąc wykorzystać unikalną wiedzę i specjalistyczne umiejętności pracowników likwidowanej placówki zarząd Przewozów Regionalnych utworzył Sekcję Przewozów, Eksploatacji i Utrzymania Taboru, która działa w ramach łódzkiego zakładu spółki - zaznacza rzecznik. Znalazło w niej pracę prawie 300 specjalistów, którzy do tej pory byli zatrudnieni na Śląsku.

Łagodzenie skutków zwolnień
Pomoc pracownikom śląskiego zakładu zaoferowały także firmy prywatne, które zadeklarowały możliwość zatrudnienia nawet kilkudziesięciu osób. - Dodatkowo, przekazaliśmy do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego informacje dotyczące zwalnianych pracowników w celu wystąpienia do Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji – mówi Katarzyna Mirowska. Fundusz udziela pomocy osobom, które straciły pracę w wyniku zwolnień i umożliwia im znalezienie nowej pracy oraz ułatwia adaptację w nowych warunkach.

Przewozy Regionalne zdecydowały również o udzieleniu dodatkowej pomocy finansowej pracownikom - każdy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie w wysokości jednomiesięcznej pensji. - To świadczenie będzie przysługiwało bez względu na odprawę należącą się pracownikom w oparciu o postanowienia ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników – wyjaśnia rzecznik.

KŚ zatrudni 500 osób
Ponadto, zarząd  Przewozów Regionalnych zwrócił się zarówno do marszałka województwa śląskiego jak i prezesa Kolei Śląskich o przejęcie zwalnianych pracowników. Samorządowy przewoźnik szacuje, że przyjmie do pracy ok. 450 – 500 byłych pracowników PR. Obecnie Koleje Śląskie prowadzą rekrutację na stanowiska: maszynista, kierownik pociągu, kasjer stacjonarny, kasjer mobilny, rewident taboru, manewrowy, ustawiacz, konduktor i megafonista.

- Szczegółowa liczba osób, które zostaną zatrudnione w naszej spółce zależeć będzie od ostatecznego kształtu rozkładu jazdy, jaki ustali zarządca infrastruktury, PKP Polskie Linie Kolejowe  – mówi Adam Warzecha, rzecznik prasowy Kolei Śląskich. - Przewidujemy, że do realizacji wszystkich połączeń na terenie województwa, które są przewidziane w umowie z marszałkiem, będziemy potrzebować ok. 850-900 pracowników.