PR: tłumacz migowy jest potrzebny

PR: tłumacz migowy jest potrzebny

26 stycznia 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Wideotelefon umożliwiający kupno biletu osobom z niepełnosprawnością słuchową, komunikującym się w języku migowym, zdaje egzamin. Testy urządzenia trwają od kilku tygodni w kasach Przewozów Regionalnych na kieleckim dworcu.

PR: tłumacz migowy jest potrzebny
Fot. Zbigniew Piotr Kotarba

1 kwietnia 2012 r. weszła w życie Ustawa o języku migowym i innych środkach komunikowania, która nakłada na jednostki administracji publicznej i inne instytucje, obowiązek umożliwienia osobom głuchym lub niedosłyszącym kontakt w języku migowym.

PR liderem

- Wychodząc naprzeciw prośbom podróżnych i by wypełnić wymogi ustawy, rozpoczęliśmy testy wideotelefonu będącego tłumaczem języka migowego – wyjaśnia Robert Zaborski, dyrektor Świętokrzyskiego Zakładu Przewozów Regionalnych w Skarżysku–Kamiennej.

Przewozy Regionalne są pierwszą spółką kolejową, która taką usługę umożliwiła na kilku dworcach w Polsce. Poza Kielcami można z niej skorzystać także na dworcach w: Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Wrocławiu i Poznaniu. Dzięki wideotelefonom osoby z defektem słuchu mogą bez przeszkód kupić bilet lub zasięgnąć informacji o ruchu pociągów.

- Na kieleckim dworcu jak dotąd z tej możliwości skorzystało kilkudziesięciu pasażerów. Z tego co wiem, bardzo sobie chwaliły tę usługę. Dlatego na pewno z niej nie zrezygnujemy, mimo iż koszt miesięczny abonamentu za korzystanie z takiego urządzenia jest wysoki – zapowiada dyrektor Zaborski.

Oferta przewoźnika spotkała się z pozytywnym oddźwiękiem w kilku instytucjach, m.in. w kieleckim ZUS-ie, który wraz ze Stowarzyszeniem Osób Głuchoniemych, organizuje spotkania i szkolenia w nabyciu umiejętności posługiwania się językiem migowym. Podczas szkoleń informacja o translatorach ma też dotrzeć do wszystkich zainteresowanych.

Niespodzianka dla cudzoziemców

Spółka Przewozy Regionalne przygotowują także inną niespodziankę.

- Mając na uwadze wygodę podróżnych planujemy w najbliższym czasie zainstalować we wspomnianych wideotelefonach kolejną funkcję. Będzie to system tłumacza języka angielskiego online, dzięki któremu odwiedzający Polskę obcokrajowcy, posługujący się tym językiem, będą mogli swobodnie kupić bilety lub uzyskać informacje o ruchu pociągów – uzupełnia Robert Zaborski.

Dostawcą wideotelefonów jest firma Seventica.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł W środę rusza budowa zaplecza Pendolino W środę rusza budowa zaplecza Pendolino
Następny artykuł Kolej pod samym niebem Kolej pod samym niebem